Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Eliteskole ønsker flere norske søkere
-
Senator John McCain feirer nattens seier sammen med kona Cindy.FOTO: SCANPIX
McCain vant suverent
Mindre enn to år etter at han tapte presidentvalget, gikk veteranen John McCain i natt seirende ut av Republikanernes primærvalg i Arizona.
Det er knyttet stor spenning til utfallet av høstens kongressvalg. Den amerikanske økonomien sliter kraftig, noe som tradisjonelt er alvorlig for en sittende amerikansk president. Dersom Demokratenes flertall i Senatet og i Representanes hus ryker, blir det langt vanskeligere for Obama å få reformer gjennom Kongressen.
Arizona er regnet som en sikker republikansk stat, og det er ikke ventet at motstanderne fra Demokratene vil ha noen sjanse i i høstens kongressvalg.
McCain går dermed med all sannsynlighet mot en femte periode som senator.
Skitten valgkamp
Men veien mot nominasjon ble vanskelig. Primærvalgkampen mot den konservative radioverten J.D. Hayworth blir i amerikanske medier betegnet som skitten. Ifølge CNN ble McCain presset langt mot høyre av sin motkandidat, spesielt i innvandringsspørsmål.
- Dette var en hard og vanskelig valgkamp, sa McCain i sin seierstale i natt, ifølge CNN.
Nominasjonsprosessen i USA blir avgjort i primærvalgene, der partiets medlemmer velger sin kandidat. Primærvalgene er ofte bitre oppgjør mellom rivaler, som ofte står på hver sin fløy i samme parti.
Vietnam-veteranen McCain er regnet som en senator som ikke er redd for å krysse de tradisjonelle partilinjene, og har ofte stemt sammen med Demokratene. Hayworth er langt mer konservativ og er en del av Tea Party-bevegelsen.
Valgkampen kostet McCain over 20 millioner dollar. Det er regnet som en svært høy sum, særlig så kort tid etter en rådyr presidentvalgkamp mot Barack Obama i 2008.
- Vil vinne flertallet
McCain er overbevist om at hans gamle rival Obama ikke lenge vil kunne styre USA med et demokratisk Kongress-flertall i ryggen.
- Jeg er overbevist om at Republikanerne kommer til å vinne i november. Vi kommer til å vinne tilbake flertallet i både Senatet og i Representantenes hus, sa McCain i natt.
Les også
Siste fra seksjon
-
– Trolig forbrytelser mot menneskeheten
– Gutter og menn voldtas i syriske fengsler, sier FN-topp i kraftsalve til generalforsamlingen i New York mandag ettermiddag.
13 februar 2012 17:46
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- Liverpool 'misled' as Luis Suárez says sorry for Evra handshake snub
- Carla Bruni-Sarkozy to be immortalised in 6ft bronze statue
