Mest delt
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Fremtidens Oslo
-
President Obama vil nå konsentrere seg om landets økonomi.FOTO: AP
Erklærte kampoppdrag i Irak for avsluttet
En lettet Barack Obama erklærte i natt at kampstyrkene er ute av Irak. I sin tale til nasjonen vendte han blikket fra krig til å få orden på USAs økonomi.
AV: alf ole ask
Høyresiden i USA har de siste dagene kjørt en hard kampanje for å presse president Barack Obama til å gi forgjengeren George W. Bush æren for at kampstyrkene nå kunne forlate Irak. Opptrappingen av krigen i 2007 er en av de direkte foranledningene til at det nå er mindre vold og mulig for kampstyrkene å forlate landet.
De ordene kom ikke i den 18 minutter lange talen til nasjonen som Obama holdt fra Det ovale kontor i natt.
Men før Obama talte hadde han en telefonsamtale med Bush og i talen understreket han at Bush er en betydelig patriot.
- I kveld kunngjør jeg at det amerikanske kampoppdraget i Irak er avsluttet. Operasjon iraksk frihet er over, og det irakske folk har nå hovedansvaret for sikkerheten i landet, sa Barack Obama.
Det var andre gang i hans karrière at han talte fra Det ovale kontor.
Bred støtte.
En meningsmåling gjort for CNN viste at mer enn 60 prosent av de spurte støttet presidentens beslutning om å trekke kampstyrkene ut nå.
- Et bemerkelsesverdig kapittel i USAs og Iraks historie er nå avsluttet, og det er på tide å vende bladet, fastslo han.
- Det er ikke bare i Iraks interesse at vi nå avslutter denne krigen. Men også i USAs, sa han.
Obama minnet om at krigen i Irak både har splittet USA og også påvirket hvordan andre ser på USA. Han brukte mye tid på å skryte av de amerikanske styrkenes innsats i en meget vanskelig operasjon.
USA kommer fortsatt til å ha 50000 soldater i Irak til ut i 2011. Det er mange som mener at USA ikke kan bare trekke ut disse så raskt, fordi Irak er ikke stabilt nok.
Styrkene som først og fremst skal lære opp irakske sikkerhetsstyrker. I går kom ikke Obama med noen signaler om at han på en eventuell forespørsel fra en ny iraksk regjering vil la betydelige styrker bli stående. Han understreket derimot at USA vil være en politisk venn og alliert med det nye demokratiske Irak.
Obama minnet om at denne krigen har kostet enorme summer og gitt sitt bidrag til USAs økte budsjettunderskudd. Av de 2 millioner amerikanske soldater som har tjenestegjort i Afghanistan og Irak er mer enn 400000 påført skader som gjør at de har en eller annen form for uførhet. Kostnadene for krigene i Afghanistan og Irak vil følge det amerikanske samfunnet i mange år fremover,
I nattens tale gjentok Obama planene for å starte tilbaketrekningen fra Afghanistan neste sommer.
Den siste delen av talen brukte Obama på å understreke viktigheten av å få orden på USAs økonomi. Et tema som kommer til å dominere høstens valgkamp foran mellomvalget til Kongressen.
Tak tak i økonomien.
Ifølge Barack Obama har USA betalt en kolossal pris for å «legge Iraks fremtid i hendene til befolkningen i landet».
- Vi har brukt store ressurser i utlandet i en tid med stramme budsjetter hjemme, påpekte han.
- I dag er vår mest pressende oppgave å gjenreise vår økonomi og sysselsette millioner av amerikanere som har mistet arbeidet. For å styrke vår middelklasse må vi gi alle våre barn den utdanningen de fortjener, og alle våre arbeidere den kompetansen de behøver for å være konkurransedyktige i en global økonomi.
Les også
Siste fra seksjon
-
Sammenligner henne med Michael Jackson
Whitney Houston ble funnet død på sitt hotellrom i Los Angeles. Musikkskribent Audun Vinger sammenligner henne med Michael Jackson.
12 februar 2012 12:18
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Whitney Houston found dead, aged 48
- Senior Sun journalists arrested in police payments probe
- Tottenham Hotspur v Newcastle United - as it happened | Scott Murray
- Liverpool's Kenny Dalglish plays dumb to leave his dignity in tatters | Daniel Taylor
- Liverpool's Luis Suárez could have caused a riot, says Alex Ferguson
- Fans: Whitney Houston's music spanned an era, breaking barriers and records
- Music exec: Whitney Houston looked 'healthy and beautiful' days earlier
- Activist: Syrian army uses human shields on tanks
- Stunned celebrities mourn Whitney Houston
- Inside or outside the hotel where Houston died, the famous and the fans mourn

Kommentarer