Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
Fredsforhandlingene åpnet i en god tone
NEW YORK (Aftenposten.no): Tonen var god da Barack Obama i går inviterte partene i fredsforhandlingene i Midtøsten til middag. Men foran dem ligger det mange store problemer.
AV: alf ole ask, aftenpostens korrespondent i usa
Israels statsminister Benjamin Netanyahu erklærte sin fredsvilje da han i natt holdt en kort tale før fredsforhandlingene offisielt tar til i dag. Ordbruken til partene i forhandlingene blir veiet på brevvekt. Netanyahu gikk langt i sin støtte og håp om fred.
Det er lenge siden en har sett en israelsk statsminister nesten kameratslig legge armen rundt skulderen til en palestinsk leder, slik Netanyahu gjorde med presidenten for de palestinske selvstyreområdene Mahmoud Abbas.
Men den israelske statsminister gjorde det klart at Israel søker sikkerhet. Han minnet om at Israel trakk seg ut av Libanon og fikk terrorisme tilbake, de trakk seg ut av Gaza og ønsker ikke nå å se et tredje område bli en Iranstøttet terroristenklave.
Arbeidsmiddag
Det var før president Barack Obama samlet partene til en arbeidsmiddag i Det hvite hus at de holdt hver sin korte tale. Ved siden av Netanyahu og Abbas, var det Jordans kong Abdullah og Egypts president Hosni Mubarak.
President Barack Obama understreket i går at forhandlingene blir vanskelige og at dette like gjerne kan lykkes som mislykkes. Men han oppfordret partene til å ta den sjansen som nå lå foran dem. Det er ikke sikkert at den kommer igjen på lenge.
USA har lovet å spille en aktiv rolle som megler og tilrettelegger i denne fredsprosessen.
Ved flere tilfeller fordømte de som deltar i fredsprosessen Hamas-angrepene som har drept og såret flere israelere de siste dagene.
Bosetninger
Før de reelle forhandlingene som tar til i morgentimene amerikansk tid dag, har den egyptiske president Hosni Mubarak allerede tilbudt å være vert for et nytt forhandlingsmøte. Men på en betingelse, ifølge CNN. Det er at Israel forlenger sitt forbud mot nybygging på Vestbredden. Noe den egyptiske presidenten gjentok i sin tale i går og som også var et viktig punkt i den palestinske presidentens tale.
Men noe slikt løfte kom ikke Netanyahu med, snarere tvert imot skal han ha varslet USAs utenriksminister Hillary Clinton om at byggeforbudet vil bli opphevet når det utløper i slutten av denne måneden. Dette, sammen med Hamas terrorangrep, kan bli de hindringene som på kort sikt truer den spede fredsprosessen.
Grensedragning, Jerusalems status og tilbakeføring av palestinske flyktninger er tema som skal drøftes i forhandlingene.
Obamas mål er å få en avtale på plass innen ett år. En tidsramme partene har karakterisert som realistisk.
Les også
Siste fra seksjon
-
Tvitret – risikerer dødsstraff
En 23 år gammel saudisk journalist står i fare for å bli henrettet etter at han lørdag sendte ut en Twitter-melding der han fortalte at han tvilte på budskapet til religionsstifteren Muhammed.
13 februar 2012 11:22
Relaterte bilder
Fra venstre: Egypts president Hosni Mubarak, Israels statsminister Benjamin Netanyahu, USAs president Barack Obama og palestinernes president Mahmoud Abbas. FOTO: JASON REED/REUTERS FOTO: JASON REED
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Grammys salute late icon: 'Whitney, we will always love you'
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- President Obama will present his 2013 budget plan Monday
- More questions than answers surround sudden death of Whitney Houston
- Teen transplant patient allegedly abducted by father found in Wisconsin hospital

Kommentarer