Utskrift er sponset av InkClub InkClub

- Eksplosjon på borerigg i Mexicogulfen

Oljesøl etter plattformulykke.

LES OGSÅ:

Den amerikanske kystvakten har fått melding om en mulig eksplosjon om bord på boreriggen «Vermilion 380» i Mexicogulfen. Ifølge CNN brenner plattformen.

Ifølge den amerikanske kystvakten kan plattformen være lekk. Etter en overflyving konstaterte de at det er olje i vannet rundt riggen.

Ulykken skal ha skjedd rundt klokken 9:30 lokal tid, eller 16:30 norsk tid.

Ulykken skjedde omtrent 13 mil sør for Vermillion Bay i Louisiana, vest for stedet Deepwater Horizon, BP-riggen som forårsaket det enorme oljeutslippet i vår, tok fyr og sank.

Les også: - Største oljeutslipp i verdenshistorien

Det er omtrent 100 meter dypt der «Vermilion 380» opererer. Under Deepwater Horizon var det nesten halvannen kilometer vann.

- Usikkert om den lekker



Ifølge CNN var ikke «Vermilion 380» i drift da ulykken skjedde, og at det derfor er uklart hvor stor faren for utslipp er.

- Vi rykker inn med full styrke om det skulle komme rapporter om forurensing, skriver kystvakten i en pressemelding.

13 reddet



De sendte umiddelbart ut redningshelikoptre til plattformen. Det skal ha vært minst 13 personer om bord. 12 av disse skal være i god form, mens én har pådratt seg skader.

De hadde på seg overlevelsesdrakter da de ble plukket opp av vannet.

Plattformen tilhører Mariner Energy, et selskap som har base i Houston.

Artikkelen oppdateres.

Les også

Siste fra seksjon

  • Kan slå ut Irans atomanlegg

    Irans president forkynner at landets atomprogram har gjort nye fremskritt. Tiden er inne for å slå til mot Iran, hevder en tidligre toppekspert i Pentagon.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger