Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Stemningen har vært opphetet i demonstrasjonene mot det islamske kultursenteret.

    FOTO: AP/Seth Wenig

Newyorkerne vil ikke ha ny moské

To av tre i New York vil at det planlagte islamske kultursenteret skal flyttes lenger vekk fra Ground Zero.

New York er kjent for å være en tolerant smeltedigel. Men grensen går ved byggingen av et muslimsk kultursenter bare to kvartaler unna stedet der islamske fundamentalister styrtet to fly inn i World Trade Center 11. september 2001, skriver The New York Times.

Så mange som to tredjedeler av newyorkerne mener at det 13 etasjer høye kultursenteret, som etter planen skal inneholde et konferansesenter, et svømmebasseng, et teater og en moské, bør flyttes til et sted lenger unna Ground Zero.

Mange er muslim-kritiske



Mange uttrykker støtte for å bygge senteret, men ønsker at det settes opp et annet sted i byen enn i nedre Manhattan.

Bygningen var tidligere kjent som Cordoba House, men går nå under navnet Plan51. Selv om 62 prosent av New York-borgerne mener at utbyggerne har rett til å sette opp kultursenteret, synes 67 prosent at de burde finne et annet sted å gjøre det, ifølge en meningsmåling laget av den amerikanske storavisen.

Målingen avslører også at to av ti newyorkere har en negativ holdning til muslimer generelt. En tredjedel av de spurte mener at muslimer har større sympati med terrorister enn hva andre amerikanske borgere har.

«Gråsone»



Motstanden mot det planlagte byggverket er størst i bydelene utenfor Manhattan, men selv på den multikulturelle øya er 41 prosent imot.

Dermed er det klart at New York-borgermester Michael Bloomberg ikke har sitt folk i ryggen når han gir kultursenteret sin fulle støtte.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Demonstranter i New York viser sin støtte til kulturprosjektet. FOTO: AP

FOTO: SPENCER PLATT

71-årige Marilyn Fisher illustrerer noe av ambivalensen mange i New York føler overfor det planlagte bygget.

- Barnebarnet mitt og jeg snakket om dette nylig. Hun sa at det gikk imot religionsfriheten i Grunnloven vår å forhindre dem fra å bygge. Jeg er helt enig med henne, men ikke i dette tilfellet. Verden er ikke svart-hvitt, det finnes alltid en gråsone. Gråsonen akkurat nå er sensitiviteten overfor de som ble påvirket av 11. september, de som har mistet noen de var glade i, sier Fisher til The New York Times.

Planlegger demonstrasjoner



Resultatene fra meningsmålingen avslører at ulike folkegrupper har ulike meninger om prosjektet. Flere enn halvparten av borgerne med inntekt over 100.000 dollar (rundt 600.000 kroner) støtter byggingen, mens bare 31 prosent av dem med inntekt under 50.000 dollar er enige.

Protestanter er delt på midten i sitt syn på saken, mens de fleste av byens katolikker og jøder er motstandere av Plan51, skriver avisen.

De siste ukene har debatten manifestert seg i amerikanske medier, på utallige nettsteder og i flere demonstrasjoner.

Flere grupper planlegger demonstrasjoner på niårsdagen for angrepet på World Trade Center. Dette har fått flere pårørende etter terrorangrepet til å reagere, skriver CBS News.

- Å holde demonstrasjoner på 11. september ville vært upassende og respektløst overfor alle oss som ser på denne dagen som en som er utenfor politikken, når vi alle står samlet mens vi minnes livene og motet til mange av våre venner og våre kjære, skriver en gruppe som kaller seg «9/11 Leaders» i et brev til de som planlegger demonstrasjoner på den følelsesladde dagen.

Hvor kommer pengene fra?



Den omstridte bygningen er fortsatt på planleggingsstadiet, og det er høyst usikkert om den i det hele tatt vil bli bygget. Utviklerne har ennå ikke kjøpt eiendommen de trenger, og skylder allerede byen 250.000 dollar i eiendomsskatt og purregebyrer, skriver nyhetsbyrået AP.

Selskapet selv hevder at de har finansene i orden for å bygge kultursenteret, som antas å ha en prislapp på rundt 100 millioner dollar (600 millioner kroner).

Det er fortsatt usikkert hvem som skal finansiere bygningen, som skal oppføres av eiendomsselskapet Soho Properties. Eieren av dette selskapet, Sharif El-Gamal, har ikke fortalt hvem det er som skal investere de store pengesummene prosjektet trenger for å realiseres, men imam Feisal Abdul Rauf har tidligere sagt at pengene skal hentes inn fra muslimer i USA.

Flere amerikanske medier har likevel meldt at pengene delvis skal komme fra arabiske land.

Les også

Siste fra seksjon

  • Kan slå ut Irans atomanlegg

    Irans president forkynner at landets atomprogram har gjort nye fremskritt. Tiden er inne for å slå til mot Iran, hevder en tidligre toppekspert i Pentagon.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger