Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Døde menns teorier
-
FOTO: Olsen, Geir
Formell frikjennelse for Thomas Quick
Sture Bergwall, eller Thomas Quick som han het da han ble dømt, ble fredag formelt frikjent for drapet på Yenon Levi. Beslutningen var ventet, etter at påtalemyndigheten frafalt tiltalen i gjenopptakelsessaken i mai i år.
Les mer:
Bergwall fikk i desember 2009 medhold i at saken skulle gjenopptas, elleve år etter at drapet ble begått.
– Dommen var ventet, men det kjennes tilfredsstillende med en avslutning. Nå har vi den første frikjennelsen i en lang rekke dommer, sier Bergwalls advokat Thomas Olsson.
Påtalemyndigheten droppet tiltalen mot Bergwall i mai, ettersom bevisene for at han sto bak drapet ikke holdt. Bergwall var allerede da i praksis frikjent, ifølge ham selv og advokatens ord, og fredag kom den endelige formelle frikjennelsen i Falu tingrett. Tingretten har også besluttet at Bergwalls sakskostnader skal dekkes.
Da han fortsatt het Thomas Quick, ble han i seks rettssaker dømt for å ha drept åtte personer. Blant dem Quick ble dømt for å ha drept, var den norske niåringen Therese Johannessen i 1988.
Alle domfellelsene mot ham er bygd på hans egne tilståelser. I politiavhør har han til sammen erkjent over 20 drap.
I et intervju i 2008 trakk han tilbake alle tilståelsene, og under det nye navnet Sture Bergwall krevde han å få Levi-saken gjenopptatt.
Nå retter Olsson og Bergwall arbeidet inn mot å få gjenopptatt flere av drapssakene. Begjæringen om å få Therese-saken gjenopptatt i Svea hovrett ble oversendt i april i år.
Les også
Siste fra seksjon
-
Israelske diplomater angrepet
En diplomat fra Israel er skadet etter at en bombe eksploderte i bilen hans i New Dehli mandag. Samtidig ble et tilsvarende angrep i Georgias hovedstad Tbilisi avverget da politiet fant bomben før den detonerte.
13 februar 2012 13:39
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Magnitude 5.8 earthquake strikes Costa Rica
- Russia says it's open to an agreement on Syria; Homs under attack again
- Adele dominates Grammys as tributes to Whitney Houston flow
- President Obama will present his 2013 budget plan Monday
- More questions than answers surround sudden death of Whitney Houston
