Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
-
Statsminister Boyko Borisov er ikke særlig stolt av Bulgarias utenrikstjeneste.FOTO: AFP
- Vi har ambassader som ikke gjør noe for vårt land
Bulgarias statsminister med sterkt angrep mot ambassadeansatte. Landets ambassade i Norge kan bli nedlagt.
Har du tips om denne saken? Send en e-post til 2286@aftenposten.no; eller ring Aftenposten.no på 02286. Du kan også sende SMS/MMS til 2286.
Lørdag opplyste Bulgarias utenriksminster Nikolay Mladenov at det vil bli forandringer i organiseringen og nedleggelser av landets ambassader i flere land på grunn av budsjettkutt.
Da statsminister Boyko Borisov ble bedt om å kommentere saken, fyrte han løs mot landets egne diplomater.
- Nå har Bulgaria ambassader, som vi ikke vet hvorfor vi har. Det er ansatte i utenrikstjenesten som arbeider utenfor Bulgaria, som bare er der for å sko seg i forhold til sine private aktiviteter, og som ikke gjør noe for vårt land, sa Borisov.
Norge på mulig kuttliste
Men han nevnte ikke spesifikt hvilke ambassader som skal stenges eller når, skriver nyhetsbyrået Sofia.
I juli måned skrev aviser i Bulgaria at landets utenriksdepartement foreslår å stenge 30 av landets utenriksstasjoner, deriblant ambassaden i Norge, Irland, Nord-Korea, Thailand, Estland, Chile og Mexico.
Totalt har Bulgaria 111 utenriksstasjoner, fordelt på 83 ambassader, seks permanente representasjoner, 20 konsulære kontorer og to diplomatiske byråer.
Vesela Cherneva, en talsmann for utenriksdepartementet, sier til nyhetsbyrået Sofia at det jobbes med en restruktureringsplan som kommer til å strekke seg et stykke frem i tid.
Aftenposten har ikke fått kontakt med ansatte ved den bulgarske ambassaden i Oslo søndag.
Les også
Siste fra seksjon
-
Cannabis blir medisin i Sverige
Har godkjent cannabis-medisin mot MS. Det norske MS-forbundet vil ha medisinen til Norge.
12 februar 2012 15:08
