Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Jimmie Åkesson (SD) til høyre, med Mona Sahlin (S) i bakgrunnen i riksdagen på første dag. FOTO: BOB STRONG/REUTERS

    FOTO: BOB STRONG

Hadde fått flertall uten Sverigedemokraterna

STOCKHOLM/OSLO (Aftenposten.no): Det var ingen antydning til protestparti da Sverigedemokraterna stemte for den borgerlige Talmannen under dagens avstemning i Riksdagen.

Spenningen ble utløst da Mona Sahlin leste opp stemmetallene som viste at Moderaternas talmann Per Westerberg fortsetter som Talmann, svenskenes svar på vår stortingspresident.

Det var knyttet spenning til den normalt kjedelige avstemningen, fordi innvandringskritiske Sverigedemokraterna, som ingen av de andre partiene vil samarbeide med, kom på vippen.

Partiet kunne ha valgt å demonstrere sin nye posisjon ved å stemme for Socialdemokraternas kandidat Kent Härstedt.

Satt på toalettet under avstemningen



I etterkant viste det seg imidlertid at Moderaternas kandidat hadde fått flertall også selv om vippepartiet SD hadde stemt for de rødgrønnes kandidat.

For det første hadde den sentrale sosialdemokraten Thomas Bodström allerede forfall, da han for tiden er i USA. I tillegg forsvant ytterligere en av de rødgrønne ut av salen da avstemningen begynte. Og da var vippen borte.

Christina Höj Larsen, som er ny riksdagsrepresentant for Vänsterpartiet, var på toalettet under avstemningen og kunne ikke avlegge stemme.

- Jättejättepinsamt, sier hun til Expressen.

Stemmeresultatene viste 194 stemmer for Westerberg, mot kun 153 stemmer for Härstedt. Med 41 stemmers forskjell, ville ikke SDs 20 representanter da kunne gjort noen forskjell. Og det var heller ikke utslagsgivende at Höj Larsen satt på toalettet.

- Valgte bort opprør



- Sverigedemokraterna valgte bort opprør og oppstandelse. I stedet valgte de å stemme på den største blokken. Slik jeg forstår det har de stemt ganske likt. De gikk inn for å vise at de er et parti som tar ansvar, sier statsviter Ulf Bjereld til Expressen.

Han tror likevel alliansen har vært noe urolige før dagens talmannavstemning.

- Jeg tror de følte seg rimelig sikre på at Westerberg skulle bli valgt. Men kanskje fantes det en viss uro for at SD skulle utnytte dette tilfellet for å vise Reinfeldt at ingen skal kunne ignorere dem, sier Bjereld.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

FOTO: Odd Inge Skjævesland

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger