-
General James Amos, sjef for marinekorpset, er en av de som har argumentert sterkt mot å oppheve den omstridte loven. Her er han under en høring i Senatet i begynnelsen av desember.FOTO: CHIP SOMODEVILLA/AFP
Senatet vedtar fjerning av homoforbud
Kongressen ga lørdag grønt lys for å oppheve forbudet mot at homofile kan tjenestegjøre åpent i det amerikanske forsvaret. Dermed er loven snart historie.
Med 65 mot 71 stemmer vedtok Senatet å fjerne det 17 år gamle forbudet, og dermed gjenstår bare president Barack Obamas signatur. Seks republikanere allierte seg med demokratene i en avgjørende avstemming tidligere lørdag, og dermed fikk forslaget tre flere stemmer enn det trengte for å gå gjennom.
Det betyr at Obama får oppfylt sitt valgløfte om å oppheve den såkalte «Don’t Ask, Don’t Tell»-loven, som pålegger homofile og lesbiske i forsvaret å tie om sin legning eller dimitteres.
- Ved å få en slutt på «Don’t Ask, Don’t Tell» vil ikke lenger vår nasjon bli fratatt tjenestene til tusenvis av patriotiske amerikanere som er tvunget til å forlate militæret etter årelang eksemplarisk tjeneste, bare fordi de tilfeldigvis er homofile. Og ikke lenger vil flere tusen bli bedt om å leve i løgn bare for å kunne tjene landet de elsker, sa Obama i en uttalelse før avstemmingen.
Representantenes hus stemte onsdag for å fjerne forbudet, med 250 mot 175 stemmer.
De fleste republikanere har vært motstandere av å oppheve loven, og det er også flere høytstående offiserer, som general James Amos, øverstkommanderende for marineinfanteriet.
En fjerning av loven, som ble innført i 1993, støttes på den annen side av et stort flertall av amerikanerne, foruten forsvarsminister Robert Gates og forsvarssjefen, admiral Mike Mullen.
I tillegg offentliggjorde Pentagon nylig en undersøkelse som viser at et klart flertall av amerikanske soldater ikke har noe imot at loven oppheves.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nord-Malis erklærte selvstendighet blir avvist
Avtalen mellom tuareg-opprørere og gruppen Ansar Dine om opprettelsen av en islamsk stat i Nord-Mali blir avvist av overgangsregjeringen.
28 mai 2012 08:13
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Livet er en lek
Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- England v West Indies – day three as it happened | Rob Smyth and Rob Bagchi
- A belligerent Eurovision night fit for a broken Europe
- USA 5-1 Scotland - as it happened
- Human rights … or just an excuse for Strasbourg to tell Britain what to do? | David Mitchell
- Tony Blair's moral decline and fall is now complete | Nick Cohen
- Beryl whips northwest Florida and southern Georgia
- Defectors describe horror, heartbreak in North Korea's labor camps
- U.N. condemns Syrian killings; toll in massacre rises as violence goes on
- 'Aimee Day' milestone arrives for Georgia woman fighting flesh-eating bacteria
- Swiss man reintroduces his cousin: Anne Frank

