Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Unntakstilstand etter tornado

    Flere titalls personer omkom etter at en tornado herjet i USA. Nesten 75 prosent av byen Joplin skal være jevnet med jorden.

    VIDEO:

  • Klimaendringer vil høyst sannsynlig gi flere kraftige orkaner i årene fremover. Det er klimaforskere enige om. Bildet er fra byen Joplin i Missouri, der minst 89 mennesker døde da en tornado feide gjennom byen søndag.

    FOTO: MIKE GULLETT/ AP

Mer ekstremvær i vente

Klimaendringer gjør at amerikanerne må forbrede seg på mer ekstremvær fremover. Og årets orkansesong ventes å være av det villere slaget.

Les også:

Guvernøren i Missouri har erklært unntakstilstand etter at tornadoer feide over delstaten og tok livet av minst 89 mennesker.

Men ekstremvær som dette og flommen som tidligere denne måneden gjorde at 25.000 mennesker ble tvangsevakuert fra Mississippis bredder, med stor sannsynlighet vil bli langt vanligere i årene fremover.

Grunnen er at klimaendringer høyst sannsynlig vil gjøre at ekstreme værtyper som tørke, kraftig nedbør i form av snø eller regn, og orkaner vil forekomme hyppigere i fremtiden.

- Klimaendringer handler ikke bare om global oppvarming. Det vi ser her er heller «global weirding», sa klimaforsker Katharine Hayhoe ved Texas Tech University på en pressekonferanse i regi av Union of Concerned Scientists sist uke.

Det engelske ordet weird brukes vanligvis om noe som er rart eller merkelig.

Kan ikke forklare enkelthendelser



- Vi kan ikke tilskrive en enkelt hendelse til klimaendringer. Men vi vet at hver enkelt slik hendelse legger seg oppå veldig endrede bakgrunnsforhold fra det vi hadde for 50 år siden, sier hun.

FNs klimapanel skrev i sin forrige rapport at det er svært sannsynlig at ekstreme hetebølger og kraftige nedbørsperioder vil bli mer og mer vanlige. Men også lederen for FNs klimapanel, Rajendra Pachauri, er påpasselig med å påpeke at man ikke kan forklare en enkelthendelser som flommene i Mississippi eller i Queensland i Australia tidligere i år med global oppvarming.

- Vi kan vanskelig ta en sesong eller to og komme opp med konklusjoner på vitenskapelig basis. Men det vi kan si veldig klart at den samlede virkningen av klimaendringer på alle disse hendelsene, er at de forekommer langt hyppigere og med større intensitet over hele verden. Dette er det liten tvil om, og de vitenskapelige bevisene er veldig, veldig sterke, sa han sist uke til The Australian.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Innbyggere i byen Yazoo i Mississippi henter eiendeler fra sitt oversvømmede hjem 22. mai. FOTO: MARIO TAMA/ AFP

FOTO: MARIO TAMA

Usikkert omfang



- Det er stor enighet om at vi kan forvente noe mer ekstremvær, at det kommer litt hyppigere og litt kraftigere. Men hvor mye det er og hvor raskt det vil slå inn, er det stor usikkerhet rundt, sier klimaforsker Hans Olav Hygen ved Meteorologisk Institutt til Aftenposten.no.

Han sier det er særlig stor variasjon og usikkerhet rundt hvordan klimaendringer vil slå ut på ekstremvær lokalt.

Hygen forklarer at det er umulig å knytte en enkelt ekstrem værhendelse til klimaendringer, fordi ekstremvær også forekommer helt naturlig. Det ligger også i sakens natur at man har få data siden disse fenomenene forekommer relativt sjelden.

- Vi vil aldri knytte enkelthendeler til klimaendringer, men vi prøver å se mønstre over tid, gjerne et tiår eller to. På steder i verden der man har gode data, ser man allerede en svak antydning til en liten økning. Mexicogulfen er et slikt område, sier han.

Forskningsdirektør Knut Alfsen ved CICERO senter for klimaforskning understreker at det ventes flere sterke stormer, men ikke nødvendigvis flere stormer totalt.

- Men lokale forhold spiller en stor rolle i forhold til hva som skjer hvor og når, så det vil være store forskjeller i hvordan dette oppleves, sier han.

Spår vill orkansesong



Orkansesongen er ennå ikke offisielt i gang i USA, men landet har i vår blitt herjet av flere naturkatastrofer. Så sent som i april mistet over 330 mennesker livet da voldsomme tornadoer rammet sju amerikanske delstater. Og for en drøy uke siden ble over 25.000 mennesker tvangsevakuert fra områdene rundt Mississippis bredder for å komme unna den verste flommen i USA på 80 år.

Og ifølge ekspertene har amerikanerne mer ekstremvær i vente. To uavhengige institutter har varslet at årets orkansesong, som offisielt varer fra 1. juni til 30. november, kommer til å bli villere enn vanlig.

Flere kraftige orkaner



National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) har beregnet at mellom 12 og 18 navngitte stormer kommer til å treffe landet i løpet av perioden. Seks til ti av disse kommer trolig til å være orkaner - tre til seks av dem av den kraftigere typen.

Colorado State University har varslet 16 navngitte stormer i årets orkansesong. Høyere overflatetemperaturer i havet og effekter av værfenomenet La Niña

Til sammenligning har en normalsesong etter NOAAs definisjon 11 navngitte stormer, hvorav seks er orkaner, to av dem sterke.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger