Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Zine al-Abidine Ben Ali.

    FOTO: FOTO:REUTERS/SCANPIX

Ben Ali dømt til 35 års fengsel

Tunisias avsatte president Zine al-Abidine Ben Ali er dømt til 35 års fengsel etter en rettssak som varte én dag.

Les også: FN: 300 mennesker døde under oppstanden i Tunisia

Også Ben Alis kone er dømt til 35 års fengsel.

Domstolen har i tillegg besluttet at Ben Ali og hans kone må betale bøter tilsvarende vel 300 millioner kroner.

Dommen som falt mandag, samme dag som rettssaken begynte, forholder seg bare til deler av tiltalen, opplyser en av dommerne. De øvrige tiltalepunktene vil dommerne avsi kjennelse over senere.

Ifølge nyhetsbyrået Reuters sier dommeren at ekspresidenten og kona er funnet skyldig i tyveri og ulovlig besittelse av store mengder kontanter og juveler.

Fortsatt leder

Den tidligere presidenten regner seg fortsatt som landets rettmessige leder og avviser at han har gitt fra seg makten. Det gjorde han klart under åpningen av rettssaken.

- Jeg forlot ikke posten som president, og jeg flyktet ikke fra Tunisia, slik mange feilaktig hevder. Jeg ble narret til å reise til utlandet, sier Ben Ali i en uttalelse som advokaten hans leste opp mandag.

In absentia

Rettssaken mot Ben Ali startet i Tunis mandag i den tidligere presidentens fravær. Ben Ali selv oppholder seg i eksil i Saudi-Arabia etter å ha blitt avsatt under folkeopprøret i landet i januar.

Opprøret i Tunisia betraktes som begynnelsen på opprørsbølgen som senere har feid over Nord-Afrika og store deler av Midtøsten, med krav om demokrati og slutt på despoti

Tiltalelisten mot Ben Ali er på over 90 punkter, blant annet anklages han for å ha plyndret landet. Han benekter samtlige anklager.

Etter at retten var satt mandag, ba Ben Alis advokat om at saken måtte utsettes.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Livet er en lek

Lykkehjul, ballonger og rosa neonlys i stuen og foreldre som elsker å finne på noe gøy. Hos småbarnsfamilien på Skansen i Bergen er ikke hverdagene grå.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger