Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Ny norsk rekord i Wordfeud
Hamas venter på resultatene
Israels statsminister Ariel Sharon og palestinernes president Mahmoud Abbas vil kunngjøre våpenhvile under sitt møte i Egypt i dag, men Hamas lover ikke at de automatisk vil følge opp.
Det forteller palestinernes forhandlingsminister Saeb Erekat til nyhetsbyrået Reuters. Sharons rådgiver Raanan Gissin bekreftet dette i dag. Sharon og Abbas møttes i Sharm el-Sheikh i dag, og det er satt av tre timer til samtalene. Egypts president Hosni Mubarak og Jordans kong Abdullah er også tilstede.
Ifølge Gissin vil våpenhvilen i praksis bety at palestinernes intifada avbrytes, mens Israel på sin side vil "avstå fra alle militære aksjoner, forutsatt at det er fred og ro i området." Israel vil også oppheve en del av tiltakene som i dag hindrer palestinerne i å bevege seg fritt i de okkuperte områdene. I tillegg er det snakk om å slippe fri palestinske fra israelske fengsler.
Hamas' talsmann i Gaza, Mahmoud Zahar, sier til BBC at Hamas ikke vil ta noen avgjørelse før de får høre resultatet av fredssamtalene.
- Vi er enige med Mahmoud Abbas om at han, hvis han lykkes i å oppnå våre nasjonale mål, skal komme tilbake til de palestinske representantene for å diskutere saken. Etter det vil vi ta et standpunkt, sier Zahar.
Ariel Sharon nektet å møte palestinernes forrige president Yasir Arafat, men israelske myndigheter ser på Abbas som en mer medgjørlig motpart. Det er håp om at USA vil presse begge parter for å få gjennomslag for sitt "veikart til fred".
Les også
Siste fra seksjon
-
Nynazister marsjerte i Dresden
Rundt 800 nynazister markerte mandag årsdagen for bombardementet av Dresden under andre verdenskrig. Men det var over 13.000 motdemonstranter som satte sitt preg på byen.
13 februar 2012 21:55
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Pakistan v England – first ODI as it happened | Rob Smyth
- Whitney Houston album price hike sparks controversy
- Grammy awards 2012 – as it happened
- Ivory Coast v Zambia - as it happened | Jacob Steinberg
- Charlie Brooker: The true value of money – or why you can't fart a crashing plane back into the sky
- GOP leaders drop key demand in payroll tax cut standoff
- Houston's body being flown to New Jersey for funeral this week, source says
- Washington, New Jersey move toward same-sex marriage
- Japan: False thermometer may be behind high readings
- Supreme Court Justice Breyer robbed at knifepoint during Caribbean vacation
