Mest delt
Er du en ekte Frp-velger?
Carma stoppet toget
- Norge er verdens mest feminine land - bortsett fra Sverige
- Det er vanskelig å være etnisk norsk her
-
Mitt Romney (t.v.) og - spesielt -Barak Obama spiller på stjernene i presidentkampen, men de må være forsiktige så de ikke blir brent av stjerneglansen.FOTO: ERIC THAYER/NEW YORK TIMES
Stjernekrig i USA-valg
Republikanerne kritiserer Barak Obama for hans bruk av berømte Hollywood-venner i valgkampen.
AV: stein erik kirkebøen , espen hofoss
Forrige måned var Barak Obama midtpunkt under et aldri så lite arrangement hjemme hos Hollywood-superstjernen George Clooney. De 150 gjestene - med unntak av noen folkelige gjester som hadde vunnet plasser i et lotteri med billige lodd - betalte 40.000 dollar, nesten en kvart million kroner, for middagen. Totalt bragte selskapet over 90 millioner kroner inn i Obamas valgkasse.
- Vi fikk inn mye penger i kveld fordi alle elsker George, sa Obama i selskapet hos Clooney. - De liker meg, men de elsker ham.
Stjernerekke
Clooney er én i en lang rekke underholdningskjendiser som i forskjellige sammenhenger stilller opp med og for Obama; Steven Spielberg, Barbara Streisand, Eva Longoria, Lady Gaga, Ricky Martin og Jon Bon Jovi har også stilt opp for den sittende presidenten.
Kjendisene gir både gir penger i kassa og stor oppmerksomhet i mange grupper som er viktige å nå.
Nå går republikanerne til angrep på presidentens mingling med stjernene. De hevder Obama er mer opptatt av å omgås Hollywood-kjendiser enn å hjelpe vanlige amerikanere.
FOTO: FRANCOIS MORI/AP
Mandag lanserte republikanernes nasjonale komite (RNC) en video de kaller "Meanwhile". I den har de kryssklippet en oversikt over antall arbeidsløse i forskjellige grupper med bilder fra en stjerntung Obama-video. Den slutter med en tekstlinje: "Obama er opptatt av å sikre sin jobb. Hva med din?"
Lady Gaga vs Kid Rock
Obama ble møtt med de samme anklager for fire år siden. Men de er en forskjell: Den gang var han en av hundre senatorer, nå er han den sittende president med ansvar for å styre USAs økonomi.
Republikanernes kandidat , Mitt Romney, har også sine kjendiser. Obama-kampanjen passet på å påpeke at han opptrådte sammen med superkapiitalist og TV-kjendis Donald Trump, som politisk har gjort seg mest bemerket ved å stilte spørsmålstegn ved om Obamas fødselsattest var ekte. Kid Rock og Ted Nugent er andre stjerner på Romneys liste, som uansett blekner mot Obamas galleri.
Kjent argumentasjon
Skribent og rådgiver Eirik Bergesen har blant annet jobbet tre år ved den norske ambassaden i Washington. Han sier republikanernes kjendiskritikk ikke er ny.
- Dette er en kjent konfliktlinje i amerikansk politikk. Demokratene blir gjerne kritisert for å ha kjendisvenner. Kulturutøvere i USA er generelt på den liberale siden. Republikanerne ønsker å fremstille Obama som elitist: ikke bare er kjendisvennene hans styrtrike, de er premissleverandører for amerikansk kultur. Republikanerne er på sin side opptatt av å folkeliggjøre seg selv. Jeg bodde i USA under den første kampanjen til Bush jr. Han sa i en tale at han at ikke stolte på "the government". Det kom fra en som var guvernør i Texas og sønn av en tidligere president. Til en viss grad nådde han likevel frem med det budskapet, sier Bergesen.
Misunnelige republikanere
Bergesen mener det er verdt å merke seg hvordan man bruker kjendiser i politikken i USA.
- Det er først og fremst til praktiske formål – som å finansiere egen valgkamp gjennom ulike arrangementer, samle inn penger til veldedighet, eller for å profilere viktige saker. Det er ikke snakk om kjendisnachspiel, som i norsk politikk, sier Bergesen.
- Obama har en stor kjendisfaktor i seg selv i kraft av sin personlighet, og han er en fantastisk kommunikator. Det er republikanerne nokså sure for. Obama har i utgangspunktet ikke behov for å stråle seg i glansen av en sitcom skuespiller. Det er nok heller motsatt. Obama har så mye å gjøre at jeg tviler på at han tar seg tid til kjendiserier, sier Bergesen.
Hvem vil du helst grille med?
Samtidig skal man ikke utelukke at omgang med kjendiser har en effekt på en politikers oppslutning.
– Amerikanske politikere er avhengig av å ha en folkelig basert komfortsone. Spørsmålet er: hvem av presidentkandidatene ville du helst hatt på grillparty i hagen din? Derfor er de nok bevisste på å velge kjendiser som har en blockbuster nå, fremfor en som har en slaktefilm ute. De velger sympatiske, folkelige kjendiser. Slik sett kan det å henge med Clooney ha en effekt, tror Bergesen.
– Kjendisene brukes også for å rette seg inn mot viktige befolkningsgrupper: Eva Longoria mot latinske kvinner og Ricky Martin mot homofile og tilhengere av at folk av samme kjønn skal kunne gifte seg. Obama passer nok å dytte inn litt countrystjerner og rappere også, samtidig som han holder en viss avstand til visse andre kjendiser. Det er matematikk i alt dette. Amerikanske politikere er nøye med hvem de blir sett med under valgkampen. Det er om å gjøre å ha flest lobbyistgrupper og segmenter på sin side. Å bli sett med lastebilsjåfører, "soccer moms", bestemte religiøse grupper - alt dette er veldig kalkulert. Republikanerne gjør akkurat det samme, men har et litt annet kjendisgalleri å velge i.
Skjer ikke i Norge
Bergesen tror ikke den samme kjendisminglingen kunne funnet sted i Norge.
– Her er vi veldig vare for dette med kjendiseri. Når noe blir fremstilt som et hemmelig nettverk, håndplukkede venner eller en kameratklubb rynker vi på nesen. Der er vi veldig forskjellige fra USA. I Norge er nok politikerne bevisst på å unngå å bli sett med kjendiser i mange sammenhenger, hevder Bergesen. Han bruker Trond Giske som eksempel.
– Vennskapet med Ari Behn og nachspielene med andre kjendiser tror jeg ikke er positivt for Giske. Giske var venn med Ari Behn før Behn ble en del av kongehuset, men vennskapet blir uglesett. Det har til og med blitt til en bestselgende satirisk roman, påpeker Bergesen.
Steven Spielberg - rik og berømt Obama-tilhenger
- Ikke viktig
En av de republikanse valgstrategene, John Weaver, har liten tro på at Obamas kjendiser eller republikanernes forsøk på å bruke dem mot ham vil ha særlig effekt på folk flest: - Ingen velgere bryr seg om dette. Det som er viktig, er om tallet på arbeidsløse synker, sier han ifølge Washington post.
Heather Smith, som leder det ungdomsorienterte Rock the Vote, peker på at det er 25 millioner uregistrert velgere under 30 år å kjempe om. En formidabel velgerreserve for den som når den, mye større enn for fire år siden.
- Alle våre målinger viser økende skuffelse over at endringen Obama lovet kommer altfor sakte og at pengeinteressene får operere som før, sier Smith.
- Spørsmålet er ikke om presidenten bruker kjendiser til å snakke for seg, men hvordan han gjør det og hvilket budskap de bringer. Folk har det værre i dag enn for fire år siden. Derfor er det ikke nok å bare oppfordre dem til å stemme. Kjendisene må ta opp dei aktuelle sakene, sier Smith.
Les også
Vippestat-simulatoren
Slik avgjøres valget
Obama vs Romney
Dette sier meningsmålingene
Valget på Twitter
Viktige datoer
Tirsdag 6. november
Amerikanerne går alltid til valg første tirsdag etter første mandag i november.
17. desember
538 representanter fra deltstatene møtes til Electoral College første mandag etter andre onsdag i desember for å utpeke USAs president.
3. januar 2013
De nyvalgte kongressmedlemmene inntar sine kontorer.
20. januar 2013
Presidenten innsettes.
Presidentene
Disse 43 vant valget
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Tjenester
Populært fra internasjonale nyheter
- Woolwich suspect's friend arrested after appearing on Newsnight
- Two passengers arrested after RAF jets escort diverted Pakistan plane
- Mike Phelan and Eric Steele in Manchester United coaching clearout
- RAF jets escort diverted Pakistani passenger plane
- Manchester United's David Moyes considers move for Marouane Fellaini