-
He Guoqiang, medlem av den stående komiteen i politbyrået i Kinas kommunistparti, besøkte Oslo i sommer. Forholdet mellom Kina og Norge skal allerede da ¿ selv før årets fredspris ble kunngjort ¿ ha vært i en negativ utvikling, ifølge norsk diplomat.FOTO: KRISTOFFER RØNNEBERG
- Kina-dialogen er død
Norge var skuffet over forholdet til Kina også før årets fredspristildeling, ifølge en norsk diplomat i Beijing. - Både dialogen og frihandelsavtalen med Kina er døde, sier sentral menneskerettighetsekspert.
Norge har siden 1997 ført en årlig menneskerettighetsdialog (MR-dialog) med Kina. De siste årene har kritikken mot denne dialogen økt, hovedsakelig fordi norske myndigheter har unnlatt å evaluere prosessen offentlig for å se om samtalene faktisk fører til endringer i positiv retning.
Nå viser det seg at også norske myndigheter har vært negativt innstilt til hvordan denne dialogen har utviklet seg. I en samtale med amerikanske diplomater i Beijing sier en norsk diplomat at Norge er «misfornøyd med utviklingen av forholdet til Kina» og at MR-dialogen i 2009 hadde gitt «null resultater».
Les dokumentene som hører til denne saken i kolonnen til høyre.
- Skuffet
Diplomaten uttrykker også norsk skuffelse over at kineserne i fjor valgte å nedgradere dialogen ved at de ikke var representert på politisk nivå under samtalene.
«Denne skuffelsen ble forsterket da kineserne dømte demokratiaktivisten Liu Xiaobo til 11 års fengsel 25. desember,» heter det i et notat fra den amerikanske ambassaden i Beijing som er lekket av Wikileaks og som Aftenposten har fått tilgang til.
Liu Xiaobo vant årets Nobels fredspris, til kinesiske myndigheters store irritasjon.
- Frihandelsavtalen er død
Den norske misnøyen med MR-dialogen bekreftes av en anerkjent menneskerettighetsaktivist med svært god kjennskap til både dialogen og de indre forhold på kinesisk og amerikansk side. Dialogen «går ikke bra», fortalte han utenlandske diplomater i Beijing i mars i fjor, ifølge et amerikansk notat.
Til Aftenposten bekrefter kilden innholdet i dette dokumentet, og legger til at tildelingen av årets fredspris har akselerert den dårlige tendensen i forholdet mellom Norge og Kina.
- Både MR-dialogen og frihandelsavtalen med Kina er døde, konstaterer den velinformerte kilden, som er usikker på om Kina ønsker å gjennomføre MR-dialoger med noen land i tiden fremover.
Norge har siden 2008 forhandlet om en frihandelsavtale med Kina. Den neste runden i disse forhandlingene skulle blitt gjennomført i Beijing i desember, men ble utsatt på ubestemt tid. Næringsminister Trond Giske meldte sykefravær da fredsprisen ble delt ut i Oslo Rådhus 10. desember.
- Vil ikke belæres
Notater fra amerikanske diplomater de siste årene viser at Norge ikke er alene om å oppleve problemer i MR-dialogene. Irritasjonen er spesielt stor fra EU.
En svensk EU-diplomat fortalte amerikanerne i desember i fjor at stemningen i dialogen nå var blitt «aggressiv, påståelig og iskald» og at kineserne gjentatte ganger hadde sagt at det var «nye tider» og at de «ikke lenger ville sitte her og bli belært».
Diplomater fra flere land konkluderte på et møte i Beijing samme måned at menneskerettighetene og sivile rettigheter i Kina «generelt rakner, spesielt det som har med rettssikkerheten å gjøre», ifølge et amerikansk notat.
Andre dokumenter Aftenposten har fått tilgang til viser at norske myndigheter frem til 2009 var til dels fornøyd med MR-dialogen, og at de syntes det var positivt at Norge var blitt gitt muligheten til å dele kunnskap om blant annet straffeloven, ombudsmannfunksjonen, arbeideres rettigheter og ytringsfrihet med kineserne.
«Lille Norge»
Utenriksdepartementet ønsker ikke å kommentere denne saken uten å få lese dokumentene på forhånd. Men i forrige uke sa utenriksminister Jonas Gahr Støre på et seminar i Oslo at han synes MR-dialogen har en klar verdi.
- Husk at det er lille Norge som går i dialog med store Kina. Vi kan ikke komme til Beijing og sette dem skolerett og si «hør nå her». Generelt sett mener jeg at det er bedre at vi er i kontakt med dem enn at vi ikke er det, sa Støre.
Det har ikke lykkes Aftenposten å få kontakt med den kinesiske ambassaden i Oslo.
Les også:
- Giskes stol sto tom under nobelseremonien
- Norge involvert i Tibet-forhandlinger
- Jagland får skryt for Nobel-talen
- 30.05.2006: HUMAN RIGHTS: AMBASSADOR URGES CHINA TO TAKE ACTION
- 26.07.2006: HUMAN RIGHTS: CHINA´S DIALOGUE PARTNERS HAVE MIXED VIEWS ON EXCHANGES
- 18.04.2007: BEIJING HUMAN RIGHTS WATCHERS DISCUSS DIALOGUES, BERN PROCESS, VATICAN, EXTRADITION TREATIES
- 17.05.2008: NORWAY´S CHINESE STRATEGY
- 09.12.2009: CHALLENGES WITH CHINA DISCUSSED AT HUMAN RIGHTS EXCHANGE
- 12.02.2010: STOMP AROUND AND CARRY A SMALL STICK: CHINA´S NEW "GLOBAL ASSERTIVENESS" RAISES HACKLES, BUT HAS MORE FORM THAN SUBSTANCE