- Foreldre må være sitt ansvar bevisst

Kun 7 prosent av unge under 30 lytter mest til banken i økonomiske spørsmål. Forbrukerøkonomer advarer foreldre.

Så få som syv prosent av nordmenn under 30 legger størst vekt på råd fra banken når de skal fatte økonomiske beslutninger. De aller fleste velger nær familie når avgjørende økonomiske beslutninger skal tas.

Det er datainnsamlingsselskapet Norstat som har funnet resultatene, på oppdrag fra Storebrand.

– Hvis du skal høre mest på familien bør du ha en økonomisk fornuftig familie. Ikke alle har det, sier forbrukerøkonom Magne Gundersen i SpareBank 1.

Tungt ansvar for foreldrene

Forbrukerøkonom i Nordea, Christine Warloe, mener det er naturlig at foreldrenes ord veier tungt i avgjørelser relatert til økonomi

Hun peker også på at undersøkelsen til Norstat og Storebrand viser hvilket ansvar foreldrene har.

Sunne pengevaner

Christine Warloe i Nordea mener man har en forbrukerkultur som motarbeider sunne pengevaner

FOTO: Pressebilde

– En utfordring i dag er at mange foreldre har økonomi til å sy puter under armene til barna. Vi har på mange måter et samfunn med en forbrukskultur som motarbeider sunne pengevaner, mener en engasjert Warloe, før hun legger til:

– Foreldrene må være sitt ansvar bevisst. Kunnskapen om privatøkonomi er lav blant de unge.

Bør ha en økonomisk fornuftig familie

Forbrukerøkonom i SpareBank 1, Magne Gundersen, mener man skal være forsiktig med å la familien bli for dominerende i rådgivingene rundt økonomiske valg.

– Hvis du skal høre mest på familien bør du ha en økonomisk fornuftig familie. Ikke alle har det, sier Gundersen.

Viktige beslutninger som boligkjøp tas som oftest i denne alderen, og forbrukerøkonomen understreker viktigheten av å ha flere steder å gå til for råd.

– Venner og lærere er andre kilder til gode råd, sier Gundersen. Han mener bankene kan stille med den økonomiske kompetansen, mens familie og venner ofte har kunnskaper om situasjonen en bank ikke vil kunne kjenne til.

– Til sammen vil familien og banken kunne gi gode råd, mener forbrukerøkonomen.

Et spørsmål om tillit

På spørsmål om hvorfor så få unge ser på sin bankforbindelse som den viktigste kilden til rådgivning, mener Gundersen en del av svaret kan ligge i manglende tillit.

 For noen år siden var salg av sammensatte spareprodukter noe norske banker tjente store penger på. Samtidig som bankene tjente penger, tapte småsparerne sine penger.

Forbrukerøkonom Magne Gundersen er skeptisk til å la familien alene gi råd.

FOTO: Scanpix

– Mange ble den gang gitt dårlige råd, og disse erfaringene sitter nok fremdeles i folk. Bankene må bygge opp tilliten gjennom først og fremst å være  rådgivere, ikke selgere, forklarer Gundersen.

– Jeg tror unge gjør lurt i å bruke prinsippet fra fjellvettreglene: ”du skal lytte til erfarne fjellfolk”, avslutter Gundersen.

 

Følg oss på Facebook!

 

Les også:

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Flere bilder

Christine Warloe i Nordea mener man har en forbrukerkultur som motarbeider sunne pengevaner FOTO: Pressebilde

Forbrukerøkonom Magne Gundersen er skeptisk til å la familien alene gi råd. FOTO: Scanpix

Mest lest økonomi

Moods bak Norwegians nye flyuniformer

Håper på PR-effekt i utlandet.

Oljefondet vil vrake mektig banksjef

Flere aksjonærer i storbanken JPMorgan Chase har gjort opprør mot bankens sjef og styreleder, Jamie Dimon. Oljefondet stemte med opprørerne.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, indekser og råvarer

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 5,84
 
SEK
+0,00 0,88
 
EUR
+0,00 7,54
 
GBP
+0,02 8,83
Indekser +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,21% 487,15
 
Dow Jones
-0,13% 15 270,66
Råvarer +/- Siste
Nordsjøolje -0,23 102,21

Hovedindeks

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?