• Fiskerinæringen frykter straffetoll fra EU-land etter at Norge endret sine tollsatser for ost og kjøtt.

    FOTO: Gorm Kallestad

Fiskerinæringen frykter straff for ostetoll

Fiskerinæringen frykter straffetoll fra EU-land etter at Regjeringen endret tollsatsene på ost og kjøtt.

- Vi er uten tvil bekymret, sier Øyvind André Haram, informasjonssjef i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening, som representerer rundt 500 medlemsbedrifter.
Etter at Regjeringen bestemte seg for å endre tollsatser på ost og kjøtt fra kronetoll til prosenttoll, har bekymringen bredt seg i norsk fiskerinæring.

Norge eksporterte fisk og sjømat for 53 milliarder kroner i 2011.
- Det at Senterpartiet spiller lotto med 33 millioner sjømatmåltider, som en subsidiefri fiskerinæring produserer i Norge hver dag, er rett og slett tragisk, sier Haram.

Norge møter sterk motstand

Postdoktor Ivar Gaasland ved økonomisk institutt ved Universitetet i Bergen bekrefter at det er grunn til bekymring. Han advarer politikerne om at endringen av tollsatsene kan få konsekvenser for Norge.

- Selv om Norge har lov til å gjøre dette i henhold til WTO-avtalen, så møter det sterk motstand blant våre handelspartnere i nabolandene. Dette kan bli gjengjeldt ved at man endrer tollsatsene innenfor andre næringer som er viktig for Norge, som fiskeri, sier Gaasland.

Les også

- Å si at dette ikke vil gjøre maten dyrere, er tøv

Landbruksforsker Ivar Gaasland avfeier Støres uttalelser om høyere toll på mat. Importør Morten Lorentzen mener flere oster kan forsvinne fra norske disker.

 

- Truer arbeidsplasser

Haram i Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening mener tidspunktet for endringene i tollsatser er særlig uheldig og frykter for norske arbeidsplasser.

- Eksportmarkedene i Europa er usikre på grunn av den økonomiske krisen. Nå skaper man ytterligere usikkerhet ved å irritere på seg EU-land med dette. Hvis dette skulle føre til straffetiltak, vil det kunne ramme hardt. Dette truer arbeidsplasser, sier Haram.

- Dette bekymrer oss

Oppdrettsselskapet Marine Harvest er notert på Oslo Børs og har en markedsverdi på over 17 milliarder kroner. Kommunikasjonssjef Marte Grindaker sier at de ikke tror endringene i tollsatsene vil være bra for norsk eksport med tanke på den økonomiske situasjonen i EU og resten av verden.
- Dette bekymrer oss, men vi regner med at Regjeringen vil jobbe for å sikre markedstilgang for fiskeri- og havbruksnæringen også i fremtiden, sier Grindaker.

Hun understreker at de mener Norge trenger både landbruk og fisk.

- Vi synes det er synd at det blir fremstilt som en motsetning. Når vi ser på debatten rundt denne saken, er det lett å sitte igjen med en følelse av at fiskeri- og havbruksnæringens arbeidsplasser og den maten vi lager er mindre viktige enn de arbeidsplassene som er i jordbruket og den maten de lager, sier Grindaker.

Mener Sentertiet er ensporet

Haram frykter at kriserammede eksportmarkeder i EU skal reagere sterkt.

- I en tid hvor Europa er i krise, svarer Norge med å gjøre dette. Det blir helt motsatt av hva som er behovet, sier Haram.

Han mener Senterpartiet er ensporet. 

- Når Senterpartiet verner om matproduksjon, er det utelukkende landbruket de er opptatt av, sier Haram.  
 

Les også:

Les også

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Dette er saken

Etter tøffe forhandlinger i regjeringen har Senterpartiet fått gjennomslag for endringer i tollsatsene for en rekke matvarer. Endringen består i et skifte fra kronetoll til prosenttoll. Da går man altså fra et fast kronebeløp som legges på topp av prisen på eksempelvis hvert kilo ost, til å legge på en bestemt prosentsats av prisen. Dette gjelder i første rekke biff og fileter av storfekjøtt, lam og harde oster med noen unntak. Myke oster er unntatt endringen.

WTO-avtalen og tollsatser

I Verdens handelsorganisasjon (WTO)  utformes de globale spillereglene for internasjonal handel. WTO-avtalen som er rådende i dag ble ferdigforhandlet i den såkalte Uruguay-runden avsluttet i 1994. WTO-avtalen omfatter blant annet tollsatser for import av matvarer. Norske myndigheter kan velge mellom en kronesats, eller en prosentsats som de legger på toppen av prisen på importerte varer. Eksempelvis varierer ostetoll som kronepåslag fra 24,68 kroner til 27,15 kroner per kilo avhengig av hvilken type ost det er. Prosentsatsen for ost per kilo varierer fra 233 prosent av innkjøpspris til 277 prosent.

Kilde: Ivar Gaasland

Mest lest økonomi

Maria avslørte boligsvindel i siste øyeblikk

- Oi! Dette blir jeg skremt av, sier sjefen på Rubrikk.no. når han ser metoden.

Brygger øl på kjøkkenet

Når tre kamerater møtes for å brygge øl, kan det gå hardt ut over et nyoppusset kjøkken. Økt interesse for hjemmebrygging har skapt en bransje i vekst.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, indekser og råvarer

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,04 5,87
 
SEK
+0,00 0,88
 
EUR
+0,01 7,52
 
GBP
+0,00 8,90
Indekser +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,15% 489,27
 
Dow Jones
+0,42% 15 298,55
Råvarer +/- Siste
Nordsjøolje +0,39 104,17

Hovedindeks

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?