-
Kineserne øver innflytelse på mange plan. Den tradisjonelle kinesiske kampsporten Tai Chi har allerede gjort sitt inntok i bybildet i Tokyo.FOTO: YURIKO NAKAO/REUTERS/SCANPIX
Kina kjøper boliger i Japan
Rike kinesere kjøper opp fritidsboliger utenfor OL-byen Sapporo og viser voksende appetitt i et kriserammet japansk eiendomsmarked.
AV: roar østgårdsgjelten
Chitose på Hokkaido - den nordligste av Japans fire hovedøyer - ligger midt i et populært feriested, ikke langt fra OL-byen Sapporo. Den mellomstore byen er likevel ikke førstevalget når japanere skal kjøpe fritidsbolig.
Voksende interesse
Men nå øyner byens eiendomsmeglere og ledelse nye tider. Da et reklamebyrå la ut 17 fritidsboliger i Chitose for salg, ble de snappet opp av kinesere som var villige til å betale rundt 30 millioner yen (over 2 mill. kr), skriver avisen Financial Times.
Fra Hokkaido i nord til Fukuoka i sør melder eiendomsmeglere om voksende interesse blant kinesere for å kjøpe eiendommer, både til eget bruk og som investeringsobjekt.
Det finnes eksempler på kinesere som kjøper leiligheter i Japan, pusser opp og oppgraderer dem til luksusleiligheter før de selger dem videre til kinesiske bedrifter.
Jevnt prisfall
Kinesernes inntreden har tent håpet hos japanske investorer med eiendommer til salgs i et fallende marked som har vart lenge. Fallet i boligprisene har vart nesten sammenhengende siden begynnelsen på 1990-tallet.
Men selv om kinesernes interesse er voksende, er salget foreløpig begrenset, påpeker eiendomsmeglere. De advarer mot overdrevne forventninger til kinesernes investeringslyst.
Avkastning
Det er flere årsaker til at kinesiske eiendomsspekulanter kaster sine øyne på Japan.
Den kraftige veksten i eiendomsprisene i Kina har gjort markedet mindre forlokkende fordi avkastningen på investeringene mange ganger ikke er tilstrekkelig etter at lånekostnader er fratrukket.
Leieinntektene fra eiendom i Japan har ikke falt like mye som eiendomsprisene. Det er mulig å finne eiendommer med en årlig avkastning (leieinntekter) på 8–10 prosent, noe som er ufattelig i Kina der prisene har skutt i været, påpeker Tooru Ueshima i det japanske meglerforetaket US Managements.
Les også
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
En av tre venter å få mer penger å bruke i år
Mer enn hver tredje nordmann venter å få bedre økonomi i år enn i fjor. Yngre er mer optimistiske enn eldre, går det fram av en undersøkelse. Flertallet av oss venter uendret økonomi.
28 mai 2012 09:39
Mest lest økonomi
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Valutakalkulator
Sponset av:
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 6,00 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,55 |
|
|
+0,02 | 9,41 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,66 | 107,49 |


