Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • 1.november blir disse gamle sedlene verdiløse.

    FOTO: SCANPIX

Nå forsvinner Collett og Vinje

Norges Bank tror det ligger gamle sedler for over 700 millioner kroner rundt om kring i norske hjem. 2012 er siste mulighet til å få byttet dem i «nye» penger.

De gamle sedlene ble ugyldige som betalingsmiddel for flere år siden, men fremdeles ligger pengesedler med bilder av norske storheter som Aasmund Olavsson Vinje, Camilla Collett, Edvard Grieg og Christian Magnus Falsen rundt i norske hjem.

Verdiløse fra 1. november

I år er siste mulighet til å tømme skuffer, skap og madrasser for gamle, oppsparte midler i form av papirkontanter og løse dem inn hos Norges Bank. Fra 1. november blir sedlene verdiløse. Og det er store verdier det er snakk om.

- Våre anslag tyder på at det finnes 600.000 tusenkronesedler, 160.000 500-kronesedler, 120.000 hundrelapper og 1,6 millioner 50-kronesedler, sier kommunikasjonsrådgiver Kari-Anne Røisgård til Aftenposten.no.

Store summer

Totalt har sedlene en verdi på 772 millioner kroner.

- Det er store verdier totalt. For dem som ikke visste at de er i ferd med å gå ut er det på tide å veksle inn, sier hun.

Fra 1. november er de kun verdt papiret de er trykket på.

- Sedlene som blir levert inn blir makulert, forteller Røisgård.

- Hvor tror dere alle disse sedlene kan ha blitt av?

- Vi har ingen spesielle antakelser, men regner med at de største sedlene ligger hjemme som sparemidler i en safe eller et annet lurt sted, sier Røisgård.

Blir neppe godt investeringsobjekt

Det er heller ingen spesiell grunn til å ruge på sedlene i tro om at de vil bli verdifulle samleobjekter i fremtiden.

- Det er selvsagt opp til mynthandlere å avgjøre, men med så store volumer er det vanskelig å se for seg, sier Røisgård.

Sedlene kan veksles inn ved hovedkontoret til Norges Bank i Oslo, ved NOKAS-kontorene i Stavanger, Bergen, Trondheim og Tromsø - eller ved enkelte banker.

Det finnes mer informasjon på Norges Banks nettsider.

Les også

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

Gamle sedler

Har du gamle sedler liggende hjemme?

Mest lest økonomi

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Valutakalkulator

Valutakalkulator

Sponset av:

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,01 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,66 107,49

Hovedindeks

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger