-
Konsernsjef i Statoil Helge Lund har grunn til å smile.FOTO: ERLEND AAS/SCANPIX
Nok et kjempefunn for Statoil
Statoil gjør sitt sjette store funn på ett år.
Statoil bekrefter at det er gjort et funn med stort potensial i Pão de Açúcar-prospektet i Brasil.
Dette er Statoils sjette kjempefunn på ett år. De andre funnene er:
- Skrugard og Havis i Barentshavet.
- Johan Sverdrup (tidligere Aldous/Avaldsnes) i Nordsjøen.
- Peregrino Sør i Brasil.
- Zafarani i Tanzania.
Store funn
Brønnen er boret på 2800 meters havdyp omkring 195 kilometer utenfor Rio de Janeiro State i Brasil. Statoil har 35 prosent av eierandelen i funnet. Statoils partnere her er Repsol Sinopec (35 prosent) og Petrobras (30 prosent).
- Vi har lagt om strategien og satser på områder der vi kan gjøre store funn og dette har gitt gode resultater. Vi er svært glade, sier pressetalsmann i Statoil Bård Glad Pedersen til Aftenposten.
Funnet på rundt 250 millioner fat oljeekvivalenter totalt. Men ifølge en analytiker kan funnet være enda større.
- Det er grunn til å tro funnet kan romme 500 millioner fat oljeekvivalenter, skriver First Securities-analytiker Teodor Sveen Nilsen ifølge Reuters.
Nå vil Statoil undersøke potensialet i området før oljen kan hentes ut.
- Dette området ligger ganske langt ut så vi må gjøre våre egne utbygninger for å hente ut oljen, sier Glad Pedersen. Han vil ikke si noe om verdien av funnet eller når Statoil vil vite noe mer konkret.
Vil vokse i Brasil
- Statoil har en klar ambisjon om å vokse i Brasil gjennom nye letemuligheter. Pão-funnet blir et viktig bidrag til vår vekstambisjon, sier Kjetil Hove, landsjef for Statoil i Brasil i en pressemelding.
Funnet øker også sjansen for å gjøre nye funn der Statoil opererer i Angola.
- Dette var et pre-salt funn og i Angola opererer vi i andre pre-salt områder som før kontinentene ble adskilt hang sammen med disse feltene. Dette øker derfor optimismen for å gjøre funn i Angola, sier Glad Pedersen.
Pre-saltområder er olje som ligger under store saltlokk på havbunnen. Statoil har erfaring med leting i komplekse salt-områder.
Statoils definisjon av pre-salt:
Utrykket pre-salt-blokker refererer til blokker hvor
hovedprospektintervallene ble avleiret før saltavleiring. Disse prospektene er
antatt å være jamførbare med de betydelige pre-salt-funnene som nylig er gjort
utenfor kysten av Brasil.
Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Moods bak Norwegians nye flyuniformer
Håper på PR-effekt i utlandet.
24 mai 2013 06:00
Mest lest økonomi
Grandiosa trekkes tilbake i Sverige på grunn av ukjent kjøtt
Kjøttskandalen har rammet Orkla i Sverige.
Avdekket 886 svarte millioner
Etter 243 bokettersyn har skatteetaten avdekket 886 millioner i svart omsetning som er skjult ved hjelp av fiktiv fakturering.
Valutakalkulator
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, indekser og råvarer
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,00 | 5,82 |
|
|
+0,00 | 0,88 |
|
|
+0,06 | 7,54 |
|
|
+0,04 | 8,80 |
| Indekser | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
-1,64% | 486,12 |
|
|
-0,07% | 15 290,19 |
| Råvarer | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjøolje | -0,73 | 101,87 |