Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Afrika er i skuddet, mener (fra v.) Lars Kjøle fra Jotun, Norges Angola-ambassadør Jon Vea og Afrika-ekspert Elisabeth Jacobsen i UD.

    FOTO: MONICA STRØMDAHL

Speed-dating for Afrika

Afrika står ved et veiskille. Nå vil norske bedrifter etablere seg der, sier veteraner i UD.

- De rike naturressursene i Afrika appellerer til norske bedrifter. De ser likhetstrekk mellom Norge og landene i Afrika. Og i flere afrikanske land er utviklingen kommet over en terskel som nå gjør landene attraktive for investeringer fra utlandet på en helt annen måte enn tidligere, mener Norges ambassadør i Angola, Jon Vea.

230 bedrifter møtte i går ambassadører og andre i den norske utenrikstjenesten for å kartlegge mulighetene for å etablere seg i utlandet.

Det er en økning på nærmere 50 prosent i forhold til tilsvarende arrangement i fjor.

For viderekomne

Det var speeddating for viderekomne i konferansesalen i SAS-hotellet i går. På hver side av småbordene møtte utenrikstjenestens folk representanter for næringslivet. En skipsklokke signaliserte hvert tiende minutt at praten ved småbordene måtte avrundes - eller avbrytes - for å gi plass til nye samtalepartnere.

- Utbygging av vannkraftressursene, energisektoren og sosial boligbygging er noen av bransjene som norske bedrifter nå snuser på Afrika. Og i flere afrikanske land ser vi nå at ønsker å bygge opp sin private sektor, sier Vea, som i mange år jobbet med internasjonal næringspolitikk i NHO.

- Vi ser at økoturismen gir muligheter, og koblingene mellom energisektoren og internasjonalt næringsliv er en ny trend, sier Elisabeth Jacobsen, avtroppende ambassadør i Kenya og sentral i Afrika-virksomheten i Utenriksdepartementet.

Trenger kontakter

- Vi er svært interessert i å ekspandere i Afrika. Vi bygger allerede en fabrikk i Libya, sier direktør Lars Kjøle i Jotun.

Speed-datingen i UD-regi er blitt et populært innslag i norsk næringsliv, spesielt blant mindre og mellomstore bedrifter som gjerne vil ha god kontakt med ekspertene i utenrikstjenesten før de våger seg inn i fremmede markeder.

Det er krevende og til dels risikabelt å etablere seg i den fattige verden. Ambassadene har en del av sin gamle funksjon som døråpnere i behold i blant annet Afrika, mens utenriksstasjonene spiller en mer underordnet rolle for eksportfremstøt i etablerte markeder.

- Ja, det hjelper. Vi var her i fjor og fikk i etterkant et par kontakter som ga oss nye aktiviteter, sier Espen Myhre i firmaet T-Vips, som lager løsninger for profesjonelle kringkastere i en rekke land.

En milliard

- Afrika har en milliard innbyggere og rike naturressurser. Det gir muligheter for mye mer enn norsk bistand, sier statssekretær Erik Lahnstein i Utenriksdepartementet.

Han mener at mange av landene på kontinentet er inne i en økonomisk utvikling som øker responsen også i norsk næringsliv.

Det er ikke bare tradisjonell norsk industri eller ingeniørtjenester som gjerne etablerer seg i utlandet.

- Vi lager gjerne barnehager i utlandet, sier Yvonne Hjørnegård og Hans Jacob Sundby i Læringsverkstedet, mens de diskuterer forholdene i Gulf-området med Norges ambassadør i Abu Dhabi, Åse Elin Bjerke.

Les også

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Lader opp bilen i lunsjen

    Mitsubishi øker produksjonen av elbiler i høyt tempo. Men produksjonen må mer enn dobles før det blir lønnsomt. Raskere lading skal bidra til å selge flere elbiler.

Valutakalkulator

Sponset av:

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 5,76
 
SEK
-0,00 0,86
 
EUR
-0,03 7,60
 
GBP
-0,01 9,07
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,23% 417,02
 
Dow Jones
-0,90% 12 773,30
Olje +/- Siste
Nordsjø -1,36 117,23

Hovedindeks

Tjenester

Boliglån - Penger.noHvor mye vil boliglånet koste meg?

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger

Ukens bolig

Alle annonser