-
–Vårt mål er å være verdens beste fond. Vi skal ikke bare være i en elitedivisjon, men vi skal ligge i toppen av elitedivisjonen, sier finansminister Sigbjørn Johnsen.FOTO: SVEIN ERIK FURULUND
– Vi må gjøre som vi sier
–Det er klart det blir lagt merke til ute i den store verden hvordan Norge forvalter formuen sin, sier finansminister Sigbjørn Johnsen.
AV: svein erik furulund (foto)
Les også: Tapte 4 milliarder pensjonskroner i fjor
Når Norges Bank i dag legger frem årsrapporten for Statens pensjonsfond utland – fortsatt best kjent som Oljefondet, vil vi ikke bare få beskjed om hvor mange nye milliarder som er lagt til på bunnlinjen i verdens nest største statlige fond.
Vi vil også få vite hvilke selskaper fondet nå investerer i. Og vi vil få muligheten til å se om fondets forvaltere har klart å følge de etiske retningslinjer de er underlagt.
Det har lenge vært et mantra i Finansdepartementet at oljefondets investeringer kun handler om butikk, og at de ikke på noen måte handler om politikk. Sigbjørn Johnsen viker nå fra denne linjen.
–Det er jo folkets formue, og da må vi også sørge for å forvalte det på en slik måte at vi har en avkastning. Pensjonsfondet skal ikke overta rollen til utenrikspolitikken eller bistandspolitikken. Men det er klart det blir lagt merke til ute i den store verden hvordan Norge forvalter formuen sin, sier Johnsen.
Omdømme
Aftenposten har den siste tiden vist flere eksempler på selskaper i fondets portefølje som enten bryter med fondets etiske retningslinjer, eller med norsk utenrikspolitikk. For eksempel fraråder UD norske selskaper å investere i produkter fra Vest-Sahara, samtidig som Oljefondet investerer milliarder i utenlandske selskaper som henter ut fosfat fra det okkuperte landet. Omdømmeeksperten Simon Anholt har sagt til Aftenposten at det kan være skadelig for Norges omdømme dersom det brer seg en oppfatning om at norske myndigheter sier én ting, men gjør noe helt annet.
Johnsen mener at mye er blitt gjort i det siste for å styrke etikken i fondet. Han peker blant annet på at Etikkrådet, som skal evaluere selskapene opp mot de etiske retningslinjene, er blitt styrket. I tillegg er det nå blitt etablert en observasjonsliste, der selskaper kan gis et slags «gult kort» dersom man mistenker at de bryter med disse retningslinjene.
–Vårt mål er å være verdens beste fond. Vi skal ikke bare være i en elitedivisjon, vi skal ligge i toppen av elitedivisjonen, sier han.
KrFs finanspolitiske talsmann Hans Olav Syversen synes det er fint at finansministeren erkjenner at Oljefondet også handler om politikk, men etterlyser mer konkrete tiltak for å fremme etikken i fondet.
–Det er mange pene ord, men lite handling. Jo større fondet er, jo mer krevende blir det å holde på etikken, sier han.
I dag blir hans forslag om å styrke etikkarbeidet i Oljefondet tatt opp til debatt i Stortinget. Innstillingen fra Regjeringen er allerede klar – Syversen blir ikke bønnhørt i denne omgang.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 6,00 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,54 |
|
|
+0,01 | 9,41 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,74 | 107,57 |


Kommentarer