Utskrift er sponset av InkClub InkClub

-Manglende avkastning kan skyldes bytte av forvalter

Fondsforvalter Robert Næss sier funnene i NHH-avhandlingen er interessante.

Næss er investeringsdirektør i Nordea Investment Management, et av selskapene som tilbyr aksjefond til norske kunder gjennom Nordea Fondene.

Næss sier undersøkelser fra utlandet går i samme retning som funnene i doktoravhandlingen til Lars Qvigstad Sørensen. Hans konklusjon er at aksjefond ikke har noen varighet i prestasjonene.

–Dette kan skyldes tilfeldigheter, men det kan også skyldes at det ikke er den samme personen som forvalter fondet over tid. Og hver forvalter har sin stil, sier Robert Næss.

–Dårlig avkastning kan også føre til at fondet endrer investeringsprofil, og det kan påvirke avkastningen.

–Hva skal kunden legge vekt på?

–Kunden bør velge fond som har god risikospredning og som de forstår. De bør også prøve å unngå populære fond som ga svært høy avkastning året før. I tillegg må kunden passe på hvilke kostnader fondet har.

Næss sier at de, i likhet med en rekke andre fondsforvaltere, mener aktiv forvaltning har en verdi for kundene. Næss påpeker at det har vært lønnsomt å plassere penger i aksjefond de tre siste tiårene.

–Vår oppfatning er at det er en feilprising i markedet. Mange aktører har vært for opptatt av høyrisikoaksjer, og dermed har lavrisiko gitt bedre avkastning, sier han.

Bransjeorganisasjonen for norske aksjefond vil ikke komme med noen anbefalinger om hvilke typer fond kundene bør velge.

–Hva som er best av aktive eller passive aksjefond, koker ned til et spørsmål om smak og behag, sier Lasse Ruud, administrerende direktør i Verdipapirfondenes forening.

Ruud mener det viktige er at kundene står overfor et sortiment som gjør at de selv kan velge.

–Noen av de aktive fondene har ikke slått sine indekser over tid, og noen har gjort det. Det finnes eksempler på begge deler, og oppfatningene om hva som er best kan også være farget av erfaringene man har, sier Ruud.

Han sier det er helt urealistisk å se for seg en verden hvor alle kjøper passiv forvaltning av pengene.

–Da er det ikke lenger noen som tenker selvstendig på priser i aksjemarkedet, sier Ruud.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,01 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,74 107,57

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger