Utskrift er sponset av InkClub InkClub

–Vi vil rydde opp

Hoveventreprenøren kaller saken «svært beklagelig».

- Hvis det er tilfellet at arbeidere hos vår underentreprenør ikke har fått den lønnen de har krav på, skal vi ordne opp i det. Vi vil nå ta kontakt både med firmaet og bygningsarbeiderforeningen for å få greie på hva som har skjedd, sier daglig leder Marius Bergstrøm hos hovedentreprenør Malermester Harald Askautrud AS. Han kaller saken «svært beklagelig». Bergstrøm forutsetter at underleverandøren driver etter loven og regler og mener malermesterfirmaet har gjort det de kan for å forsikre seg om det. Bergstrøm forteller at Bygg og Bo har sagt opp ansatte som ikke har holdt mål faglig, etter klager på arbeidets kvalitet.

Ukjent

Daglig leder Frank Remi Wang hos Bygg og Bo Danilevicius mener de to litauerne er behandlet korrekt og godt på alle måter.

- Asta har aldri hatt noe ansettelsesforhold hos oss og har aldri jobbet for oss. Tomas har jobbet 144 timer, ikke 288, da har han skrevet timer med gaffel, sier Wang.

Ifølge Wang har Tomas Mechauskas fått utbetalt 8700 kroner, kontant og uten kvittering, mens han var i jobb. Restlønnen er ifølge Wang de 10000 kronene som ble utbetalt torsdag.

Den sene utbetalingen skyldes ifølge Wang likviditetsproblemer i firmaet og at det ble holdt igjen penger fordi Mechauskas gjorde en dårlig jobb. Wang hevder at Mechauskas også hadde lav arbeidsmoral.

Ikke oppsagt

Den muntlige oppsigelsen vedkjenner Wang seg ikke, og sier:

- Han er ikke oppsagt før han får skriftlig oppsigelse, og den skriver jeg nå.

- Men skal han ikke da ha lønn i oppsigelsestiden?

- Han var ansatt på timebasis og det var ikke mer jobb til ham.

I Tomas Mechaukas arbeidskontrakt står det at han er ansatt frem til 7.juli 2011.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,01 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,74 107,57

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger