Alt for damene

HVEM ER SJEFEN? Byggevarebutikkene er en mannsverden, men bakom lurer kvinnene.

Les også:


- Vi tar den lille, sa damen i 60-årene foran meg i kassakøen bestemt.

- Nei, vi tar nok den store, repliserte mannen hennes, halvt henvendt til ekspeditøren.

- Men den store har ikke skråtak, sa kona.

- Jo da, det så vi jo i brosjyren, svarte mannen mutt.

Og mens ekspeditøren på Coop Obs! bygg ble mer og mer forlegen, fortsatte det som trolig var videreføringen av småkjeklingen ved ekteparets frokostbord denne morgenen. Vi som sto bak i køen, skjønte at det var stor eller liten hagebod det dreide seg om.

Coop Obs! er en av de få butikkene der du finner kvinnelige kunder i byggevareavdelingen. De er, med noen ytterst få unntak, sammen med mannen. Hos butikker som Thaugland og for så vidt også på Maxbo i Ole Deviks vei er slikt utelukket. De få damene du ser der, har snekkerklær og er en av gutta. Her er det håndverkerne som dominerer kassakøen.

I en del andre Maxbo-butikker og hos SmartClub er kvinnene litt mer synlige i byggevareavdelingene. Men ofte går mannen dit alene, mens kona handler mat eller noe annet til huset.

Og hos Byggmax vil du neppe overhøre slike diskusjoner. Der går det ofte på polsk og litauisk, for her handler mange prisbevisste utenlandske hammersvingere.

De aller fleste byggevarebutikker er en mannsverden.

Men det kan hende at observasjonene i byggevarebutikkene lurer oss. Kanskje er ikke kvinnene så langt unna likevel.

Ifølge kjønnsforskere har kvinnen tradisjonelt hatt makt i hjemmet. De bestemmer hvordan hjemmet skal se ut, mens gubben gjør det praktiske i huset. Dermed er mennene i byggebutikken kanskje ikke så macho som de ser ut. De er jo der bare for å kjøpe det kona har bestemt, og da trenger jo ikke hun å være med på selve handelen.

Når hun en sjelden gang er med, er det kanskje bare for å sjekke at det blir som hun har bestilt?

Det store hagebodoppgjøret i utendørsavdelingen på Coop Obs! bygg på Vinterbro endte for øvrig med at kona fikk viljen sin. Selvfølgelig.

Les også:

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Flere bilder

FOTO: Georgsen Tone

Mest lest økonomi

Østerriksk entreprenør-gigant innstiller

Alpine Bau ble tildelt milliardkontrakt for bygging av E6 og jernbane mellom Minnesund og Brøhaug. Klokken 09 stanset alt arbeide opp fordi den østerrikske entreprenøren ble slått konkurs.

Norwegian snur og åpner for kontant betaling

I tillegg tilbyr de nå gratis vann og åpner for kostnadsfri kansellering av flyreiser.

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, indekser og råvarer

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 5,72
 
SEK
+0,01 0,90
 
EUR
-0,01 7,67
 
GBP
-0,01 8,95
Indekser +/- % Siste
 
Oslo Børs
-0,81% 477,23
 
Dow Jones
-0,11% 15 298,69
Råvarer +/- Siste
Nordsjøolje -0,06 105,96

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester