Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Betaler for mye på eBay

Budrunden blir så opphetet at vi glemmer at vi betaler mer enn vi må.

Les også:

Det oppdaget økonomen Ulrike Malmendier fra University of California da hun studerte folks kjøpemønster på nettauksjonsstedet eBay, melder Dagens it.

Økonomens opprinnelige antakelser var at jakten på tilbudsvarer på eBay ville gjøre at forbrukerne anstrengte seg ekstra for å få varen billigst mulig. Slik er det imidlertid ikke, fant hun ut etter å ha studert auksjoner der folk solgte helt vanlige ting som finnes i butikkene, men til en rimeligere pris.

Les også: Nettauksjon kan gi formuehopp

Mer enn butikkpris

Malmendier studerte først auksjonen av et brettspill. Spillets utsalgspris i butikk var 195 amerikanske dollar, men selgerne på eBay opererte med en åpningspris på 45 dollar i budrunden, og en "kjøp nå"-pris på 125 dollar om man ikke ville være med i budrunden.

Under de opphetede budrundene skjedde imidlertid noe uventet, oppdaget økonomen. Svært mange kjøpere endte med å by over "kjøp nå"-prisen – altså mer enn de trengte for å sikre seg varen. Det ble også ofte budt mer enn 185 dollar – altså oppimot butikkpris, og sannsynligvis mer enn butikkpris om man inkluderer fraktkostnader.

Les også: Du er lett å lure på nettet

Dyr iPod

- Vi oppdaget at i budgiverne endte opp med å betale mer enn "kjøp nå"-prisen under 43 prosent av auksjonene. Det er helt utrolig, og mye mer enn jeg hadde forventet, sier Malmendier til avisen USA Today.

Videre studerte økonomen også auksjoner av blant annet iPod-er, parfymer og bøker, og det viste seg at det samme gjaldt der. I 45-50 prosent av iPod-auksjonene overgikk salgsummen "kjøp nå"-prisen.

Les flere artikler på Forbruker.no.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Relaterte bilder

Økonomen som studerte nettauksjonene på eBay ble overrasket. FOTO: AP PHOTO / PAUK SAKUMA

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,00 7,53
 
GBP
-0,00 9,39
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,69 107,52

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger