-
FOTO: Thunæs, Bjørn
Boligrente til 2 prosent
- Det er absurd å la denne muligheten gå fra seg, sier ekspert. Likevel lar over 300.000 være å flytte lånet hit.
AV: carl alfred dahl
Statsansatte og pensjonister med medlemsskap i Statens Penjonskasse (SPK) har tilgang til markedets suverent beste lånerente - gjennom norgeshistorien.
Fra 1. september har lånerenten ligget på 2,25 prosent (cirka 2,33 prosent effektivt).
- Så lav rente har vi vel ikke hatt i Norges historie, sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i First Securities til Aftenposten.no.
De beste rentene i vanlige banker ligger til sammenligning rundt 3 prosent, ifølge Finansportalen.no.
- Det er absurd å la denne muligheten gå fra seg, sier Elisabeth Realfsen i Finansportalen.
Og fra 1. november blir det enda bedre:
Renten opp, SPK ned
Da kutter SPK renten med ytterligere 0,25 prosentpoeng.
Har du 1,5 millioner kroner i gjeld til 3 prosent rente, kan du spare 7500 kroner årlig.
Det forutsetter naturligvis at den store renteforskjellen holder seg i et år.
Det er det imidlertid ikke unaturlig at den vil gjøre fremover.
Renten er mest sannsynlig på vei opp, og SPK er tregere enn andre banker med å heve.
Ifølge beregninger fra Statistisk sentralbyrå, er differansen mellom SPKs rente og bankenes rente cirka ett prosentpoeng over tid.
Les også:
Tjen tusenlapper
Har du ikke behov for å låne, men er medlem i SPK, kan du tjene flere tusenlapper.
De beste sparerentene ligger nemlig godt over SPKs drømmerente - faktisk nærmere ett prosentpoeng!
Dermed kan det være svært gunstig å låne opp i SPK, for å plassere på sparekonto i en ordinær bank.
Når renten kuttes 1. november, kan til og med de andre bankene ha satt opp sine innskuddsrenter.
Da kan dette trikset gi ytterligere gevinst.
- Vær forsiktig
Andreassen maner imidlertid til forsiktighet:
- Mange lover seg selv å investere fornuftig med pengene de lover, men følger det ikke. Dessuten er det ikke sikkert den store differansen blir værende over tid. Man kan jo ikke ta opp lån for å sette inn i et par måneder. Til det er kostnadene med ny takst og etablering av lån for høy, sier han
Andreassen betegner imidlertid SPK som et godt sted å låne for de mange som har muligheten.
- Rentene er lavere enn veldig mange andre steder, sier han.
300.000 går glipp av pengene
Gullgruven til tross - rekordmange av medlemmene sagt fra seg tidenes billigste lånerente.
- I år er det rekordmange lånekunder som har valgt å forlate låneordningen, skriver SPK.
Det er trolig godt over 300.000 som betaler for mye i renter.
Det forutsetter imidlertid at andelen med gjeld blant statsansatte er like høy som blant folk ellers.
Ved årsskiftet var det nemlig bare 33.000 av SPKs 532.000 medlemmer som hadde boliglånet sitt her.
- Det er litt trist, for det er stort urealisert potensial for veldig mange, sier lånesjef Mette Ystebø Hagen til Aftenposten.no.
Har du pengene i madrassen, prøver du deg i fond, eller spiller du bare Lotto?
Prøv vår pengequiz og sjekk hva du kan om penger, lån og sparing. Ta pengequizen her!
Kundene forsvinner
- Vi tror dette har sammenheng med måten renten i Statens Pensjonskasse fastsettes på, sier lånesjefen i en pressemelding.
SPK setter renten ut fra en norm, som er den laveste renten en arbeidsgiver kan gi til ansatte.
- Ved hyppige rentenedsettelser i boliglånsmarkedet ellers vil renten i Statens Pensjonskasse noen ganger henge etter, og være høyere enn markedsrenten. Men dette dreier seg om en periode, og det er viktig å være klar over at ved hyppige renteøkninger skjer det motsatte. Da tar det lengre tid før SPK-renten settes opp enn renten i bankene, forklarer Ystebø Hagen.
- Tidligere i år lå SPK-renten en periode over markedsrenten. Det bidro til å «skremme bort» mange lånekunder, som så at de akkurat da kunne få lavere rente i banken enn hos Statens Pensjonskasse, sier lånesjefen i pressemeldingen.
Ystebø Hagen sier at SPK gjerne ønsker seg flere lånekunder.
Interessert i personlig økonomi? Få vårt nyhetsbrev her.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,00 | 5,99 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,54 |
|
|
+0,02 | 9,41 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,96 | 107,79 |


Kommentarer