Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Bruker tid fremfor penger

Les også:

Sven Mollekleiv.

FOTO: Privat

Flere bedrifter legger til rette for at ansatte kan gjøre en frivillig og samfunns-messig innsats, mener Sven Mollekleiv i Norges Røde Kors. Tid fremfor penger er mottoet. Interessen i næringslivet for slik allmennyttig innsats øker, tilføyer Mollekleiv, som også er styreleder i bransjesammenslutningen Frivillighet Norge.

Forbundet er et samlingspunkt og talerør for 180 organisasjoner – fra de store humanitære organisasjonene til mindre organisasjoner i alle felter fra helse- og sosialfeltet til kulturliv og idrett.

–I tiden mens vi har hatt finanskrisen, har interessen for samfunnsansvar gjennomgående økt i næringslivet. Hovedtendensen er at det seriøse næringslivet ser at det er blitt viktigere enn noensinne å drive på en bærekraftig måte – i vid forstand, sier Mollekleiv.

Han er også aktiv i den internasjonale organisasjonen World Business for Sustainable Development. Forumet har hovedsete i Sveits og organiserer en rekke internasjonale storkonsern, inkludert Hydro, Statoil, Statkraft, Storebrand og DnB NOR.

Etter at verdensøkonomien fikk en alvorlig knekk i fjor høst, har en del industribransjer også i Norge fått merke virkningene. De har strammet inn på sine budsjetter. Mollekleiv mener likevel at en strammere pengebruk ikke har svekket interessen blant bedriftene for å delta i det sivile samfunn.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,01 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,97 107,80

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger