Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Diskrimineres i mannsmiljøer

Hver femte norske yrkesaktive kvinne føler seg diskriminert. Og jo flere menn det er på arbeidsplassen, jo sterkere oppleves diskrimineringen.

Jo større innslag av menn på en arbeidspass, jo sterkere opplever kvinnene på samme sted at de ikke har tilsvarende muligheter som sine mannlige kolleger. Det går frem av undersøkelsen Work Life, som bemanningskonsernet Manpower står bak.

Verst i klassen er industrien, samt bygg- og anleggssektoren. På motsatt ende av skalaen ligger utdanningssektoren og private virksomheter inne eiendom og hotell–og restaurant. Og det er særlig tre forhold som går igjen når kvinnene selv peker ut på hvilke områder de ikke har like gode vilkår som menn:

- Den gode nyheten er at Norge har kommet lenger enn Sverige på dette området. Det kan skyldes at Norge har vært i forkant, blant annet i spørsmålet om kvinnelig styrerepresentasjon, sier Maalfrid Brath, konsernsjef i Manpower.

- Svenskene trenger å skjerpe seg. Men Brath mener det også her til lands finnes forbedringsmuligheter: –Urovekkende mange kvinnelige norske studenter regner med at de vil bli diskriminert i sitt fremtidige arbeidsliv. Det kan vi ikke slå oss til ro med.

Lønnsom likestilling

Brath peker på at det særlig er mulighetene for å gjøre karrière som ikke oppleves like god blant kvinnene. Men ansatte på likestilte arbeidsplasser beskriver arbeidsplassene som effektive og trivelige. - Det tyder på at likestilling også er bra for bedriftenes økonomi, sier Brath.

Mannskultur

Med en andel på 20 prosent kvinnelige ansatte i industrien, er det ikke til å komme forbi at mange, særlig på operatørnivå, vil oppleve å befinne seg i en mannskultur.

Direktør Trygve Østmo i bransjeorganisasjonen Norges Industri mener at det å utforme arbeidsplassene slik at de i større grad tar hensyn til kvinners behov for fleksibilitet, kan være en måte å bedre situasjonen på.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Bare 3 prosent av mannlige arbeidstagere føler seg diskriminert. Det går frem av undersøkelsen Work Life, utført for Manpower av Kairos Future. 4573 personer deltok i Norge, i Sverige nærmere det dobbelte, med hovedvekt på ansatte arbeidstagere, studerende og et mindre antall selvstendig næringsdrivende.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,02 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,96 107,79

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger