Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Rune Bjerke er konsernsjef i DnB Nor, som i dag har blitt straffet for innsidehandel av Økokrim.

    FOTO: HEIKO JUNGE/SCANPIX

DnB NOR får innsidestraff av Økokrim

Forelegg på 12 millioner kroner. Og 14 millioner inndras.

Følg økonominyhetene daglig med vårt nyhetsbrev!

Økokrim har utstedt et forelegg på 12 millioner kroner mot DnB NOR ASA for flere brudd på verdipapirhandelloven. I tillegg kreves 14 millioner kroner inndratt.

Søndag 12. oktober 2008 offentliggjorde regjeringen sin tiltakspakke til bankene. Rett før denne offentliggjøringen, gjennomførte DnB Nor store salg av statsobligasjoner.

Visste om redningspakken



På dette tidspunktet hadde ansatte i banken fått detaljert informasjon om det mulige innholdet i redningspakken. DnB Nor skal ha tjent inntil 40 millioner kroner på handlene da de solgte statsobligasjoner for til sammen 2,3 milliarder kroner torsdag 9. og fredag 10. oktober.

De visste da at staten gjennom redningspakken, ville stille statsobligasjoner til disposisjon for bankene, noe som trolig ville svekke obligasjonene i pris.

Økokrim fastslår at DnB NOR-konsernet mottok innsideopplysninger uten at konsernet iverksatte tilstrekkelige tiltak for å håndtere dette forsvarlig.

Dette skal ha ført til ulike brudd på verdipapirhandellovens regler for innsideinformasjon: brudd på forbudet mot innsidehandel, brudd på aktsomhetsplikten og brudd på listeføringsplikten.

I tillegg omfatter forelegget brudd på plikten til å ha rutiner for sikker behandling av innsideinformasjon, skriver Økokrim.

DnB NOR har vedtatt forelegget på 12 millioner.

Ett og et halvt år



Banken fastholder imidlertid sin versjon om at det ikke er gitt ulovlig innsideinformasjon i saken.

Økokrim innledet etterforskning mot DnB NOR høsten 2008 etter påstand om innsidehandel i statsobligasjoner. Økokrim henlegger saken mot de ansatte i DnB NOR, men har tatt ut forelegg mot konsernet med en bot på 12 millioner kroner og inndragning på 14 millioner.

- Vi har nå brukt ett og et halvt år på denne saken, og det har vært en stor belastning for våre involverte medarbeidere og for banken. Nå vil vi legge saken bak oss ved å vedta forelegget, sier konserndirektør Trond Bentestuen i en pressemelding .

- Vedtatt ansvaret



Han mener en behandling i rettssystemet ville vært ressurskrevende og en belastning for banken i lang tid. DnB NOR vedtar forelegget ut fra en samlet vurdering av hva banken vil være best tjent med fremover.

- Vi konstaterer at Økokrim har henlagt saken mot bankens ansatte. Vi har brukt store ressurser det siste året på å dokumentere at vi ikke har brutt loven, og fastholder at det ikke er gitt innsideinformasjon i saken, sier Bentestuen.

- Vi konstaterer at DnB NOR har vedtatt forelegget på 12 millioner kroner. Vi er tilfreds med at selskapet gjør det og da har de også vedtatt ansvaret, sier førstestatsadvokat Thomas Skjelbred til Aftenposten.no.

Økokrim har tidligere siktet to av selskapets ansatte. Disse forholdene er henlagt.

- Etterforskningen avdekket en omfattende systemsvikt i DnB NOR-konsernet og det er derfor naturlig å straffe selskapet, sier Skjelbred.

Foretak må bære ansvaret



Han er ikke redd for at henleggelsen sender uheldige signaler til andre ansatte i næringen om at man kan slippe unna med innsidehandel.

- Jeg vil heller si at dette er et signal om at et foretak må bære det ansvaret som reglene tillegger dem. I hvilken grad handlingene er straffbare overfor enkeltpersoner må bero på en helhetlig vurdering. Her har etterforskningen avdekket systemsvikt i DnB NOR, sier Skjelbred.

De to tidligere innsidesiktede ansatte får nå vende tilbake til jobben, opplyser informasjonsdirektør Thomas Midteide til NTB.

– De to ansatte er også meget lettet over det. De kan nå gå tilbake til sine stillinger i DnB NOR Markets. De har hatt andre jobber i banken mens etterforskningen har pågått, sier Midteide.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

16. oktober 2008 startet Kredittilsynet sak mot DnB Nor etter mistanke om innsidehandel. Bakgrunnen var et omfattende salg av statsobligasjoner, som banken gjennomførte 10. oktober. På dette tidspunktet hadde ansatte i banken fått detaljert informasjon om innholdet i regjeringens redningspakke for bankene som skulle presenteres 12. oktober. Leder for rente- og valutabordet Jørn Pedersen og trader Olav Magne Reinen ble 23. oktober siktet for brudd på verdipapirhandelloven. Saken mot de to ansatte henlagt av Økokrim. Samme dag gikk Økokrim til aksjon mot DnB Nor, som også ble siktet. Banken godtok onsdag 17. februar 2010 et forelegg fra Økokrim på 12 millioner kroner for brudd på loven om innsidehandel, samt inndragelse av 14 millioner kroner.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,02 9,41
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,96 107,79

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger