Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Flere får støtte til energisparing

Regjeringen ønsker mer miljøvennlig oppvarming i norske hjem, og sørger nå for at enda flere får støtte til å gjennomføre energisparende tiltak.


Siden regjeringen innførte en tilskuddsordning for strømsparing i husholdninger i 2006, har Enova mottatt søknader fra 23 500 norske husstander. Men foreløpig har Enova hatt flere søkere enn penger til å støtte husholdningene med, og det har betydd ventetid for mange som ønsker miljøvennlig oppvarming i boligene sine.- For noen har det tatt opp mot et år fra de har søkt til de har fått tilsagnsbrevet, forteller prosjektleder for Enovas tilskuddsordning, Sverre Inge Heimdal.

Ordningen styrkes.

Dette er antageligvis én av grunnene til at den rød-grønne regjeringen nå vil styrke denne tilskuddsordningen, og at regjeringen i revidert budsjett har lagt frem et forslag om å fordoble den opprinnelige rammen på 71 millioner fra 2006. - Det er et viktig bidrag til klimadugnaden at husholdningene går over fra strøm og olje til miljøvennlig oppvarming som pelletskaminer og varmepumper, sier olje- og energiminister Åslaug Haga i en pressemelding fra regjeringen.I praksis vil dette si at Enova vil disponere 100 millioner kroner som skal gå til tilskudd til forskjellige energisparende tiltak hos husholdninger.- Når vi har et gyldig budsjettvedtak, kommer 4500 husholdninger som har stått i kø for å få støtte, til å få tilsagnsbrev i posten. Og tilsammen vil 8500-9000 flere husholdninger, som faktisk gjennomfører tiltak de har søkt om støtte til, få tilskudd fra Enova, sier Heimdal.

Halvparten gjennomfører.

Av dem som har fått tilsagnsbrev, er det ikke flere enn 40-50 prosent som faktisk gjennomfører - og tilsvarende andel som får tilskuddet.Årsak til manglende gjennomføring kan for eksempel være at det oppstår praktiske vanskeligheter med gjennomføringen, eller at det rett og slett blir for dyrt. Et maksbeløp på 10 000 kan tross alt bli litt snaut, hvis man for eksempel planlegger innkjøp av en bergvarmepumpe til 100 000 kroner eller mer.Nordmenn som frykter økte strømpriser i årene fremover, vil likevel gjerne vite mer om forskjellige tiltak for å redusere utgifter i forbindelse med oppvarming. Foreningen Grønn Hverdag får stadig, og særlig i vinterhalvåret, henvendelser fra folk som vil vite mer om alternative oppvarmingsmetoder.- De viktigste rådene vi kan komme med, er at man bør tenke langsiktig og være fleksibel. Man bør helst satse på flere energikilder, og i størst mulig grad unngå oppvarming med elektrisitet, olje og parafin, sier Brita Haneberg, miljørådgiver i Grønn Hverdag.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,02 9,42
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,91 107,74

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger