-
Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen (Ap) lover bedre prisinformasjon på tannhelsetjenester.FOTO: DAN P. NEEGAARD
Helseministeren lover å få til tannlegeportalen
Tannlegenes prislister er vanskelige å forstå. Nå kommer hjelpen.
Les også:
I statsbudsjettet for 2011 varsles Regjeringen at 2 millioner kroner skal brukes til å etablere en elektronisk prisopplysningstjeneste, slik at du på Internett kan sjekke og samenligne prisene hos tannlegene.
- Brukere av tannhelsetjenesten trenger bedre informasjon om pris, mener helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
Ifølge en Stortingsmelding for tre år siden, skulle Barne- og likestillingsdepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet og Fornyings- og administrasjonsdepartementet i samarbeid fått prisportalen på luften i løpet av 2009. Det rakk de ikke, men nå kommer altså pengene.
Stort behov
Prisportal skal omfatte priser til tannleger og tannpleiere. Og de får plikt til å gi prisopplysninger til det offentlige nettstedet.
Terje Kili, fagdirektør for helse og offentlig sektor i Forbrukerrådet, er fornøyd med at pengene til portalen kommer nå. Kili mener prisforskjellene i undersøkelsen er overraskende, siden tjenestene det er innhentet pris på er standardiserte.
- Undersøkelsen avdekker at det er et stort behov for en egen tannlegeportal, hvor pasienter kan sjekke priser med forståelige prislister og orientere seg i markedet, sier Kili.
Vanskelig å skjønne
Prisene kan ofte være vanskelige å forstå, spesielt for mer kompliserte inngrep.
- Dette viste seg å bli den mest tidkrevende delen av undersøkelsen, sier seniorrådgiver Geir Røed i Forbrukerrådet.
- Vi har sittet dypt konsentrert ved kontorpulten og lest prislister. Ofte har vi misforstått, fordi det brukes ubegripelige fagbegrep eller fordi prislistene mangler gebyrer og tillegg, legger han til.
12 av de 34 undersøkte private klinikkene hadde innvendinger mot Forbrukerrådets utregninger, og mente de var feil.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 6,00 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,54 |
|
|
+0,02 | 9,42 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,81 | 107,64 |

