-
Pass på påhengsmotoren når du tar båten opp i vinteropplag, anbefaler politi og forsikringsselskap.FOTO: FREDRIK SOLSTAD
Høysesong for tyveri av båtmotor
Slik sikrer du deg.
AV: mads ommundsen/fvn.no
Politiet frykter antall tyverier vil eksplodere når folk tar opp båten for vinteropplag, skriver Fedrelandsvennen.no.
- Det har hele tiden vært tyverier av påhengsmotorer, men akkurat den tendensen som vi hadde rett før og i begynnelsen av sommeren med større raid, stoppet litt opp. Men nå begynner båtene å komme opp på land igjen, og antallet tyverier begynner å øke, forteller analysesjef i Agder politidistrikt, Arne Eriksen, til fvn.no.
- Tyvene brukte kran
Daglig leder ved tyverirammede Risør Båtsenter, Morten Eikeland, er ikke i tvil om at tyvene som slo til hos dem var profesjonelle.
- Dette er lite hyggelig. Det er helt tydelig at dette er proffer som vet hva de steller med. Vi har sett forsøk på tyveri på såpass tunge motorer før også, men da har de ikke greid å få de med seg. Denne gang må de ha hatt tyngre redskap å løfte med. Vi ser spor utenfor som tyder på at de har vært her med lastebil og de kan ha brukt kran, sier Eikeland til NRK Sørlandet.
Politiet i Risør har ikke pågrepet noen for tyveriet fra Risør Båtsenter og har heller ingen konkrete mistenkte i saken.
- Men ting kan tyde på at det er en bande som står bak, sier politioverbetjent ved Risør politistasjon, Torstein Johansen, til Fedrelandsvennen.no.
Les også:
Vanskelig å stoppe
Informasjonsdirektør ved IF Forsikring, Jack Frostad, bekrefter at påhengsmotorer er spesielt utsatt når de tas på land.
- Da står de ofte veldig laglig til for tyver mens de enten blir klargjort for vinteren eller venter på å bli klargjort. De står ofte nærmest og venter på å bli tatt, sier Frostad.
Han mener derfor at man må være påpasselig å sikre båt og påhengsmotorer best mulig, men selv det er ikke alltid nok.
- Disse bandene som opererer nå er veldig vanskelige å stoppe. De er raske og har proft utstyr. Det er til og med tilfeller der de har brukt en motorsag for å sage løs påhengsmotoren fra båten. Det sier seg selv at det ikke er lett å stoppe dem da, sier han.
Han mener derfor at man aldri kan være helt sikker, men siden mange av motorene er så store at man må ha løfteutstyr og lastebil for å få dem med kan det være til hinder for tyvene dersom båtene og motorene befinner seg innefor områder hvor man må gjennom en port for å komme seg inn.
Hva kan du om forsikringer? Ta vår Ta vår quiz!
Dette må du gjøre
Skulle man være så uheldig å bli frastjålet påhengsmotoren, er det noen ting IF Skadeforsikring krever at man skal ha gjort for å få tilbake penger.
- Vi skal ikke forlange det umulige av folk. Dersom man har en normal sikring av påhengsmotoren så får det være greit nok, forklare han.
Med det menes:
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 6,00 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,54 |
|
|
+0,02 | 9,42 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,81 | 107,64 |

