-
Folk fant frem til butikkene for å gjøre sin julehandel, også i 2008.FOTO: JAN THOMAS ESPEDAL
Julehandelen ble som i 2007
Finanskrisen til tross, vi var nesten like store julenisser i fjor som året før.
AV: karianne larsen
Forventningene i november: - Julehandelen blir som i fjor
Finanskrisen la ikke den store demperen på julehandelen som mange hadde fryktet.
Det viser ferske tall som Handel- og Servicenæringens Hovedorganisasjon (HSH) la frem i en pressemelding mandag 5. januar.
Laber begynnelse
Men begynnelsen av julehandelen begynte trått, skriver HSH.
- Etter en beskjeden start, tok julehandelen seg kraftig opp de siste dagene før jul og ligger an til å ende opp på 2007-nivå, skriver organisasjonen i pressemeldingen.
Tallene viser at omsetningen i 100 av landets kjøpesentre i fjorårets siste uke økte med 63 prosent sammenlignet med samme uke i 2007.
Det er Kvarud Analyse som har gjort beregningene for HSH.
En av grunnene kan være at det var flere dager man kunne handle på før julaften enn det var i 2007.
Større enn forventet
HSHs administrerende direktør, Vibeke H. Madsen, sier i pressemeldingen at omsetningen ble større enn forventet.
- Trolig har det kraftige rentekuttet 17. desember gitt julehandelen et ekstra løft, sier hun.
Les også: Selger klærne for å klare renten
For optimistisk
På en pressekonferanse i slutten av november - Julehandelen blir som i fjor , selv om vi står midt i en finanskrise.
Flere økonomer Aftenposten.no snakket med den gang mente at HSH var altfor optimistiske i forhold til julhandelen.
Blant de skeptiske var Øystein Dørum, sjeføkonom i DnB NOR Markets:
- Hvert eneste år ser vi nye rekorder rundt jul. At det i år regnes med at vi vil se samme situasjon som i fjor viser at vi nå har en svakere situasjon, sa han til Aftenposten i november.
- Alt annet enn rekord betyr at det er en svak situasjon.
Handlet du like mye til jul i 2008 som du har gjort tidligere år? Diskutér i kommentarfeltet til høyre.
Sjekk skattelistene for i fjor her.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 6,00 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,01 | 7,54 |
|
|
+0,03 | 9,42 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,81 | 107,64 |


Kommentarer