Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Kunne vært gaver

En rekke butikker unnlot å legge ved noe som fortalte at filmene var bestilt fra en butikk. De forede konvoluttene var tomme foruten filmene.

Heller ikke utenpå emballasjen fant vi noe som fortalte hvor filmene kom fra.

Det gjaldt de australske butikkene DVDcrave, DevotedDVD og EzyDVD samt amerikanske ThunderDVD.

De sendte kun leveringsbekreftelse på e-post.

DVDCrave sendte forøvrig feil film

Stikkprøver

Dette gjør butikkene antagelig for å redusere kundenes risiko for å få trøbbel med tollmyndighetene. En rekke land, inkludert Norge, har tollbarrierer mot Australia og USA.

I de fleste land har de tollansvarlige kun kapasitet til å foreta stikkprøver. Hvis de ikke finner noe i pakkene som sier hva varen er verdt, kan de vanskelig kreve moms og spedisjonsgebyr for pakken.

Det selv om pakken er moms- og tollpliktig.

Norske forbrukere kan dessuten motta gavesendinger som er verdt inntil 1.000 kroner moms- og gebyrfritt.

Filmene Aftenposten Forbruker bestilte kom under 200 kronersgrensen, og var ikke momspliktige. Vi slet dog litt med å finne ut hvilke butikker som hadde sendt oss disse filmene.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,02 9,42
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,82 107,65

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger