Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Bergens Tidende forsøkte i fjor å få Tor Arne Uppstrøm i tale i London. Han ønsket ikke å uttale seg.

    FOTO: Håvard Bjelland/Bergens Tidende

Lurte pressen

Bedrageritiltalte Tor Arne Uppstrøm lurte pressen, forklarer seg bak lukkede dører.

I dag forsøker påtalemyndigheten for tredje gang å få Tor Arne Uppstrøm (67) for retten, tiltalt for bedrageri og økonomisk utroskap. Men Uppstrøm, som bor i London, lurte pressen trill rundt mandag morgen, melder Bergens Tidende.

Dommer, aktor og forsvarere var på plass i Bergen tingrett, og det var stor spenning før saken skulle starte. Hovedpersonen dukket først ikke opp, men dommer Arne Langeland opplyste at Uppstrøm aksepterer at saken starter uten ham.

Uppstrøms advokat krevde lukket rett, og tilhørere og presse ble derfor sendt på gangen. En enstemmig rett bestemte at hovedforhandlingene skal gå for lukkede dører, av hensyn til tiltalte.

Pressen må sitte i et annet rom under rettssaken. Retten har valgt å skjerme Uppstrøm og legge til rette for at han skal orke å forklare seg for retten.

Nekter skyld



Så dukket Uppstrøm likevel opp. Aktor leste så opp den lange tiltalen mot 67-åringen. Han svarte «ikke skyldig på alle punktene».

Tiltalen går ut på at han urettmessig har tatt ut til sammen over 18 millioner kroner fra verftet Mjellem & Karlsen og andre selskaper han sammen med Carl Fredrik Seim hadde kontroll med i årene 2002 til 2004.

Uppstrøm opplyste i retten at han ikke hadde formue «etter at jeg tapte penger i Bergen».

Han oppga sitt yrke til kunsthandler, men fortalte at virksomheten hadde gått med underskudd de siste to årene.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Fotografer i aksjon foran forsvarer Erling O. Lyngtveit og Dag Drevatne før retten ble satt i morges. Foto: Tor Erik H. Mathiesen/SCANPIX

FOTO: Mathiesen, Tor Erik H.

Sint på pressen



Hovedforsvarer, advokat Erling O. Lyngtveit, skjelte ut pressen etter alle noter i en pause i forhandlingene.

- Det er deres skyld at Uppstrøm ikke viser seg. Når man jager en mann rundt i London på denne måten, viser det manglende innsikt i psykisk sykdom, sa Lyngtveit.

Han viste til episoder der Bergens Tidende og Dagens Næringsliv har forsøkt å få Tor Arne Uppstrøm i tale.

- Uppstrøm og hans nå fraseparerte kone kunne ved en anledning i 2003 ikke gå ut for å kjøpe mat da det lå journalister i buskene, sa Lyngtveit.

Forsvarer Erling O. Lyngtveit var rasende på media og ga klart uttrykk for det. Foto: Scanpix

FOTO: Mathiesen, Tor Erik H.

Han mente mediene hadde «skapt» saken og fortalte videre om forfølging av Uppstrøm av journalister i helikopter.

Seim dømt



Uppstrøm kjøpte sammen med Carl Fredrik Seim verftet Mjellem & Karlsen i Bergen i 2002. Etter få ukers drift slo de det konkurs, og over 400 ansatte mistet jobben.

I 2005 ble det tatt ut tiltale både mot Seim og Uppstrøm for uttak av store pengesummer fra verftet og andre selskaper som de kontrollerte for seks – åtte år siden.

Rettssaken mot de to kompanjongene var opprinnelig berammet i Bergen tingrett i februar 2007. Uppstrøm møtte ikke, men leverte sykmelding. Etter noen dagers pause ble det bestemt at den meget omfattende saken skulle gå uten Uppstrøm. Seims advokat Trygve Staff protesterte mot dette.

Seim ble dømt til fem og et halvt års fengsel for bedrageri og underslag av over 50 millioner kroner. Han anket, og Gulating lagmannsrett reduserte i fjor straffen til fire års fengsel.

Pålagt å møte



Påtalemyndigheten gjorde et nytt forsøk på å få Uppstrøm for retten i januar 2009. Tiltalte møtte ikke.

Det gjorde derimot hans advokat Erling O. Lyngtveit som på nytt la fram en sykmelding. Han hadde bistand av to personer fra en psykiatrisk klinikk i London der Uppstrøm har vært til behandling.

Hans engelske psykiater hevdet at Uppstrøm ikke kunne møte fordi han var depressiv, hadde selvmordstanker og viste symptomer på posttraumatisk stress.

Denne gang ble ikke sykmeldingen og diagnosen godtatt av retten. Den norske psykiateren Kjell Noreik observerte Uppstrøm, og deretter konkluderte Bergen tingrett med at Uppstrøm måtte møte. Denne kjennelsen ble fastholdt av lagmannsretten og Høyesterett.

Mens behandlingen av sykmeldingen pågikk i tre rettsinstanser ble selve saken utsatt. Etter at sykmeldingen var forkastet, ble rettssak mot Uppstrøm berammet for tredje gang. Men heller ikke i dag møtte han opp.

Les også:

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Den nå 67 år gamle Tor Arne Uppstrøm er tiltalt for økonomisk utroskap og bedrageri etter at han sammen med Carl Fredrik Seim kjøpte verftet Mjellem & Karlsen i Bergen. Verftet ble slått konkurs få uker etter at de to hadde kjøpt det i 2002. Uppstrøm og Seim ble i 2005 tiltalt for urettmessige uttak av nærmere 70 millioner kroner fra Mjellem & Karlsen og andre selskaper de hadde hånd om. Seim er dømt til fire års fengsel for underslag og bedrageri av til sammen over 50 millioner kroner. Tiltalen mot Uppstrøm omfatter urettmessige uttak av rundt 18 millioner kroner. To ganger har Uppstrøm unnlatt å møte til berammede rettssaker i Bergen. Han har levert sykmeldinger som er underkjent i alle rettsinstanser like til Høyesterett. Uppstrøm kommer opprinnelig fra Notodden. Han har i mange år bodd i London og skal ha tjent penger på kunsthandel og eiendomsinvesteringer. Kilde: NTB

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 6,00
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,01 7,54
 
GBP
+0,02 9,42
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,82 107,65

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger