-
Gullsmykker er blant de mest vanlige psntegjenstandende på Lånekontoret. Posen til høyre inneholder 390 gram gullsmykker (21 karat) med utropspris på 55.000 kroner. Foto: Wasim K. Riaz
Nå går arvesølvet
Har du ikke klart å betale renter og gebyrer på pantelånet ditt, så er det snart for sent. I kveld går bunader, gull og sølv fra Lånekontoret under hammeren.
AV: wasim k. riaz
En plastpose med 390 gram gull til 55.000 kroner og en bunad med utropspris på 6000 kroner er noen av gjenstandene som i kveld kan få nye eiere. Disse har sammen med annet gull og sølv ligget hos Lånekontoret til Nordea siden i fjor høst. Gjenstandene er ikke hentet innen fristen. Derfor skal de auksjoneres bort.
–Som regel varer en låneperiode i fire måneder. For å fornye den må man betale renter og gebyrer. Eierne av gjenstander som skal auksjoneres bort i kveld har ikke betalt renter og gebyrer. Vi har purret på dem, men de har ikke hentet tingene sine, sier Bjørn Lundby, daglig leder på Lånekontoret i Prinsens gate.
En rask gjennomgang av gjenstandene som skal auksjoneres bort viser at det i all hovedsak er snakk om gullsmykker. I tillegg er det en god del klokker og noen bunader, samt smykker og bestikk av sølv.
–Salgene skal dekke renter og våre utgifter. Derfor er utropsprisen noe høyere enn det disse tingene er pantsatt for. Blir det likevel «overskudd» ved at en gjenstand får en god pris, går pengene til den opprinnelige eieren, sier Lundby.
Han understreker at det ennå ikke er for sent å hente arvesølvet. Rekker du frem før bunaden din blir vist frem i auksjonssalen i kveld, og gjør opp for deg, da kan du ta med den hjem.
–Mange venter helt til siste liten med å gjøre opp for seg. Vi merker også at bunader blir hentet like før 17.mai, og pantsettes igjen etter feiringen, sier Lundby.
Flere pantsetter
Det er ingen tvil om at finanskrisen har fått flere til å pantsette sine dyrebare eiendeler. De siste årene har Stampen fått inn 17000-18000 gjenstander i året. Etter de to første månedene i år regner Lånekontoret med å få inn 22000-23000 gjenstander i løpet av året. Dette er en økning på nesten 30 prosent.
–Før hadde vi folk som lånte fordi de skulle bruke penger på en Syden-tur. Nå låner folk fordi vaskemaskinen har gått i stykker eller fordi pengene fra Nav ikke kommer. Med andre ord låner man nå fordi man må låne, sier daglig leder.
Også lånebeløpet har i gjennomsnitt økt fra 3500 kroner i fjor til 4800 kroner i år.
Auksjonen starter klokken 16.30 i Prinsens gate 12 i Oslo sentrum. Nesten 400 lån skal «auksjoneres» bort. Mange pantelån består av flere gjenstander, for eksempel et helt sett av smykker eller bestikk.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Relaterte bilder
Bjørn Lundby på Lånekontoret viser frem en bunad. Pris med sølv: 6000 kroner. FOTO: WASIM K. RIAZ
TAG-Heuer-klokke med 4000 kroner i utropspris. FOTO: WASIM K. RIAZ
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,00 | 5,98 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
-0,00 | 7,53 |
|
|
-0,00 | 9,39 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,78 | 107,61 |


Kommentarer