-
Advokat John Christian Elden (øverst t.v.) og Forbrukerrådet-direktør Randi Flesland mener Ivar Petter Røeggens (midten) søksmål mot DnB NOR er en prinsippsak. Banken, ved informasjonsdirektør Thomas Midteide (øverst t.h.), og konsernsjef Rune Bjerke, mener det bare er en tvist mellom Røeggen og DnB NOR. FOTO: GORM KALLESTAD/SCANPIX/INGAR STORFJELL/KNUT SNARE/DNB NOR/SVEIN ERIK FURULUNDFOTO: SCANPIX/INGAR STORFJELL/KNUT SNARE/SVEIN ERIK FURULUND
Nå starter kampen om milliardene
Mange tusen bankkunder kan bli berørt.
AV: carl alfred dahl
Ivar Petter Røeggen fra Averøy på Nordmøre tapte omtrent 250.000 kroner i renteutgifter etter å ha blitt anbefalt å låne 520.500 kroner fra DnB NOR for plassering i to strukturerte spareprodukter.
Tirsdag går startskuddet for rettssaken hvor Røeggen har saksøkt DnB NOR.
- Det er alarmerende at banker har solgt spareprodukter hvor muligheten for avkastning har vært svært liten, og hvor banken har vært den eneste som har tjent penger. I tillegg har kundene blitt lurt med høye gebyrer, fastslår Randi R. S. Flesland, direktør i Forbrukerrådet.
Betaler høy rente, får lav rente
Flesland vil plukke opp regningen fra Røeggens advokat, John Christian Elden, fordi hun mener saken er prinsipiell og vil legge føringer for mange andre bankkunder i samme situasjon som Røeggen.
Flesland anslår at norske kunder i DnB NOR - og i andre banker - de senere årene har lånt så mye som 38 milliarder kroner til strukturerte spareprodukter. 154.000 nordmenn skal ha kjøpt slike produkter.
Et av kjernespørsmålene vil være om dette er en krangel mellom banken og Røeggen, eller om den er prinsipiell nok til å gjelde flere bankkunder i samme situasjon.
- Poenget er enkelt og greit produktet, hvor man låner penger av banken, for så å låne pengene tilbake til banken mot en lavere rente enn man betaler. Det blir en regnekamp, en matematikkamp, sier Elden.
Regner med anke
Den erfarne advokaten opplyser at han vil forsøke å gjøre saken «så ren som mulig», slik at utfallet vil omfatte mange.
Dermed vil lønnsomheten i produktet spille en viktigere rolle enn selve rådgivningen Røeggen har fått.
- Banken har heller ikke meldt inn vitner som vil forsvare rådgivningsprosessen. Det materialet som banken ikke kan si fra seg, nemlig den skriftlige informasjonen kundene har mottatt, er det vi vil bygge saken på. Vi vil ikke ta inn spesielle forhold som bare gjelder hans kundeforhold, men heller fokusere på hvilken informasjon som er gitt, og hvilken som ikke er gitt, sier Elden.
Han tviler på at tingretten vil være siste instans for saken, og tror saken vil bli anket videre uansett utfall.
Elden vil forsøke å få saken direkte fra Oslo tingrett til Høyesterett, fordi han anslår at rettsapparatet vil spare omtrent ett år på å hoppe over lagmannsretten.
Hvis saken ankes direkte til Høyesterett, anslår Elden en avgjørelse like før eller like etter nyttår.
- Leit med misfornøyde kunder
DnB NOR avviser at dette dreier seg om prinsipper.
- For oss er dette en konkret tvist med én konkret bankkunde om to konkrete produkter. Det er den tvisten vi forholder oss til nå, sier informasjonsdirektør Thomas Midteide i DnB NOR.
Han mener partenes uttalelser så langt gir grunn til å anta at tingrettens ord ikke blir det siste.
- Bankklagenemnda, hvor Røeggen fikk medhold, har satt 1500 saker med strukturerte spareprodukter i bero i påvente av denne saken. Hva er bankens syn på det?
- Det er et valg nemdna har gjort selv, men det er klart at når vi er grunnleggende uenige i den marginale flertallsavgjørelsen, er det naturlig å avvente en dom i retten, sier Midteide.
- Men hvis rettssaken bare er en tvist mellom Røeggen og DnB NOR, hvorfor mener DnB NOR at det da er naturlig å bero alle lignende saker?
- Ja, som sagt er det nemnda som har valgt å bero sakene. Men når det er sagt, forholder vi oss til Røeggen i denne saken. For oss er det en konflikt mellom kunden vår og oss, svarer Midteide.
- Hvis du har plass, er det fint om du tar med at vi synes det er veldig leit når en kunde ikke er fornøyd med et produkt han har kjøpt av oss, legger han til.
Vant i nemdna
Det var etter å ha kommet i kontakt med journalister i Dine Penger at Røeggen bestemte seg for å klage til Bankklagenemnda.
Flertallet i nemnda kom i januar i fjor frem til at Røeggen aldri burde blitt anbefalt produktene, at investeringene burde anulleres og tapene tilbakebetales.
I Bankklagenemdas avgjørelse ble det lagt vekt på tre faktorer ved DnB NORs produkter: at produktet ikke hadde tilstrekkelig forventet avkastning, at det hadde skjulte kostnader – eller for høye gebyrer – og til sist at lånerenten var for høy.
Samme dag som nemnda kom frem til denne avgjørelsen varslet DnB NOR at de ikke ville følge denne avgjørelsen.
Dermed varslet Røeggen, i samarbeid med Forbrukerrådet, søksmål mot Norges største bank.
Bladet Dine Penger har anslått at norske bankkunder kan ha tapt vel 14 milliarder kroner på lånefinansiering av slike produkter.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,00 | 5,98 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
-0,00 | 7,53 |
|
|
-0,00 | 9,39 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,78 | 107,61 |

