Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Isa Araujo synes både maten og servicen er god. Hun spiser ofte her hos McDonald's i Storgata i Oslo - gjerne et par ganger i uken.

    FOTO: MONICA STRØMDAHL

Rekordmange spiser kjapp mat

McDonald’s pusser opp og har aldri omsatt for mer enn i 2009.

– Ungene vil gjerne hit, for her har de ballonger, sier Ina Landi.

Hun har datteren Amira (17 måneder) på fanget og ser på at sønnen Bernardo (snart 4 år) blir malt av McDonalds ansatte i restauranten i Storgata i Oslo. Hun og venninnen Isa Araujo tar ofte barna med hit, gjerne et par ganger i uken. De setter begge pris på at restauranten har aktiviteter for barn.

– Det er hyggelig her. Og både maten og servicen er god. Men jeg skulle ønske det var litt bedre tilrettelagt for barnevogner, sier Araujo som har med seg datteren Gabriela (8 måneder).

Sterk økning

Det er ikke bare de to venninnene og barna deres som trives hos den amerikanske hamburgerkjeden.

McDonald’s Norge har nemlig lagt frem rekordresultater for 2009. Antallet besøkende økte med nesten 9 prosent fra året før, mens samlet omsetning steg med 1,9 prosent, fra 1102 til 1122 millioner kroner.

Hamburgerkjedens ferske administrerende direktør, finske Olli Kilpi, mener veksten skyldes to hovedfaktorer:

– Vi har jobbet med å forbedre samarbeidet med våre norske leverandører og franchisetagerne våre. Samtidig har vi begynt å oppgradere interiøret på restaurantene, sier Kilpi.

Farvel Ronald

Kilpi møter Aftenposten i et nyoppusset McDonald’s-lokale på Skøyen. Den gule og røde klovnen Ronald McDonald er henvist til en mer anonym tilværelse, de små, runde bordene er borte. Kilpi sitter i en skinnaktig, stram sofa, i et lokale preget av samme fargepalett som en hvilken som helst trendy café.

– Vil dere skaffe dere et nytt klientell med det oppgraderte designet?

– Vi takker selvsagt ikke nei til nye kunder, men oppgraderingen skjer først og fremst for å gi eksisterende kunder en bedre opplevelse, sier Kilpi.

16 av kjedens serveringssteder fikk sin «make-over» i 2009. I løpet av de neste to-tre årene håper Kilpi at alle McDonalds 68 norske restauranter skal ha det nye designet.

Vertskapsbevis

Til stede på Skøyen er også næringsbyråd Øystein Sjøtveit (Frp). Han spiser hamburger og får høre om McDonald’s nye interiørkonsept.

– Vi er alltid interessert i å følge med på hva som rører seg blant byens restauranter, sier Sjøtveit.

McDonald’s serveringssted på Skøyen er et av 200–300 spisesteder som har fått Oslo kommunes vertskapsbevis.

– Vi har ikke giftet oss med McDonald’s, altså, men vi synes det er inspirerende å følge med på en stor aktør som leverer hyggelig kvalitet, sier Sjøtveit.

Helsetrend

McDonald’s lever godt av hurtigmat i en tid da forholdet mellom mat og helse er høyt på dagsorden.

Vi ser ikke helsetrenden som en utfordring. I stedet skal vi fortelle sannheten om maten vår hver dag. Åpenhet, valgmuligheter og matkvalitet skal gjennomsyre McDonald’s, sier Kilpi.

Rektor ved Markedshøyskolen, Trond Blindheim, kjøper ikke umiddelbart McDonald’s forklaring på suksessåret 2009.

– Jeg tror beliggenhet er hovedforklaringen. McDonald’s ligger på steder der det er mye trafikk. Bare se på Aker Brygge, der McDonald’s ligger rett ved Nesoddbåten, Norges mest trafikkerte ferge. Forklaring nummer to er at McDonald’s har gode priser.

– Den tredje årsaken er at nordmenn bryr seg mindre om kosthold enn tidligere, sier Blindheim.

– Det at McDonald’s gjør det godt er et tydelig signal om at nordmenn er i ferd med å bli fetere. Det gjelder selvsagt ikke alle nordmenn, men et stort segment, mener Blindheim.

Margaret Brusletto, kommunikasjon- og personaldirektør i McDonald’s Norge, avviser at beliggenhet og priser har noe å si for resultatet i 2009.

– Vi har jo alltid ligget der vi gjør og hatt det samme prisnivået. Det tredje punktet får Blindheim stå for selv, jeg er ikke enig. Vi er åpne og forteller om maten vår, mat som holder kjempegod kvalitet. Det er nordmenn selv som bestemmer hva de vil spise – og derfor har vi variasjon på restaurantene våre, sier Brusletto.

Fisk på Grønland

På CC Vest glir det meste ned – bortsett fra rødt kjøtt.

Aftenposten spør om McDonald’s merker noe til ulike spisevaner i ulike geografiske områder.

– Ja, absolutt. Hos McDonald’s på Grønland selges det mest fiskeprodukter, sier Margaret Brusletto, kommunikasjons- og personaldirektør for McDonald’s Norge.

– På CC Vest er det mest kvinner som handler. Der går det mest i lyst kjøtt og salater, sier hun.

– Så alle forventninger man har til geografisk segmentering i matveien blir bekreftet?

– Ja, det kan du si. Men slik opplever nok alle serveringssteder det, ler Brusletto.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Frivillig ordning for serveringssteder. Formålet er å synliggjøre de serveringsstedene som har forpliktet seg til å drive etter gjeldende lover og regler. Ordningen er et samarbeid mellom Oslo kommune, Oslo politidistrikt og NHO Reiseliv. Følgende kriterier legges til grunn for at serverings- steder skal få utstedt vertskapsbevis: Tildelt serveringsbevilling. Tildelt skjenkebevilling (hvis stedet har alkohol- servering). Underlagt tilsyn av Mattilsynet. Har godkjente rømningsveier. Oppfyller politiets krav om godkjente ordensvakter (der dette er pålagt av Politiet). Har godkjent skatteattest. De ansatte har arbeidskontrakt. Er registrert i Arbeidstagerregisteret med ansatte.

Etablert i 1940 av brødrene Richard og Maurice McDonald i San Bernando i California, USA. 68 serveringssteder med ca. 2000 ansatte i Norge. Ca. 31000 serveringssteder internasjonalt, med 400000 ansatte.

Relaterte bilder

Plastikken er ute. McDonald¿s har fått skinnaktige sofaer i lokaler som hvilken som helst trendy café. Rundt bordet sitter (f.v.): franchisetager Eivind Tyrdal, Øystein Sjøtveit, næringsbyråd i Oslo (Frp), Ole Petter Leite, byrådssekretær (Frp), Jan Ottesen, rådgiver for McDonalds Norge og Olli Kilpi, administrerende direktør for McDonalds Norge. Stående bak: Margaret Brusletto, kommunikasjons- og personaldirektør. FOTO: INGAR STORFJELL

Bernardo (snart 4 år) synes det er gøy med ansiktsmaling og ballonger hos McDonald¿s. Mamma Ina Landi og lillesøster Amira (17 måneder) følger med. FOTO: MONICA STRØMDAHL

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 5,98
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
-0,00 7,53
 
GBP
-0,00 9,39
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +1,02 107,85

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger