Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • 19-åringene Tone Elisabeth Larsen (t.v.) Malene Raaum mener butikkene er greie og at det ikke er noe problem å få bytte gaver som ikke faller i smak.

    FOTO: JAN TOMAS ESPEDAL

Slik bytter du julegavene

Ønsker du å bytte julegaven, har du nesten ingen rettigheter. Men butikkenes velvilje gir deg ofte gode muligheter.

For drammensjentene Tone Elisabeth Larsen og Malene Raaum går julegavehandelen på skinner. Men de utelukker ikke at de vil bytte noen av gavene de selv får.

–Vi bytter klær som har feil farge, størrelse eller fasong. Det hender også at vi får flere like presanger, og da må vi jo bytte dem til noe annet, sier jentene.

Men både Larsen og Raaum er som regel godt fornøyd med innholdet i pakkene under juletreet.

Sjekk butikkjedenes byttepolitikk nederst i saken!

Les også:

Tar det for gitt

–Nordmenn tar det for gitt at de kan bytte ting de har kjøpt selv eller som de får i gave. Det er nesten blitt en sedvane, forteller direktør for handel Thomas Angell i HSH.

Ifølge Forbrukerkjøpsloven har vi ingen rett til å bytte en feilfri vare. Men mange bransjer er helt avhengig av desemberhandelen, og god kundeservice er én av årsakene til at vi får bytte varene.

–Det er en kjent sak at det byttes gaver over en lav sko den første hverdagen etter julefeiringen. Butikkene som ikke gjør det, stiller dårligere konkurransemessig, sier Angell.

HSH spår at årets julehandel vil øke med tre prosent fra i fjor. Anslagene deres viser at det vil bli handlet for rundt 45,4 milliarder kroner bare i desember i år.

Men som en naturlig konsekvens av at julegavehandelen øker, øker også antall gaver som skal byttes.

Kan en julegave byttes om den er billigere et annet sted? Les hva

Byttekort = garanti

Får du noe du ikke ønsket deg til jul, så er det en klar forutsetning for å kunne bytte at varen er ubrukt og uskadet. Butikkene må kunne legge frem varen til nytt salg uten problemer. River du opp eller skader emballasjen under åpning av varen, kan det være nok til at butikken nekter deg å bytte den.

Et byttekort som legges ved gaven vil garantere bytteretten. Men vent ikke for lenge – flere kjeder opererer med tidsfrist for bytting. Selv om flere butikker også lar deg bytte etter fristen, kan det være lurt å få jobben unna så fort som mulig.

–Forbruker bør avklare på forhånd om det er bytterett i butikken, og få med seg et byttekort. Hvis du ikke er fornøyd med gavene under treet, så bør du bytte så raskt som mulig. Gjerne før varen kommer på salg, forteller Jon-Andreas Lange i Forbrukerrådet.

Han sier det er av hensyn til selger som må selge varen på nytt.

Expert



–Vi har 30 dagens bytterett fra kjøpsdato hele året. I julen gjelder 30 dagers bytterett fra 24. desember og ut januar 2010, sier Kommunikasjonssjef i Expert Nils Erlimo.

Han opplyser at bytte- og returretten ikke gjelder ved kjøp av mobiltelefoner, produkter solgt med abonnement, hygieneprodukter eller spill, filmer og tilbehørsprodukter som har brutt emballasje eller spesialbestilte varer.

Gull-Funn



Hos Gull-Funn er tidsfristen for bytting én måned etter kjøpsdatoen.

–Vi bytter mot kvittering eller byttelapp, og varen må ligge i originalemballasjen. Kundene får med seg tilgodelapp på beløpet som står på byttelappen, sier kjedesjef Unni Svorstøl.

Dressmann



Hos klesskjeden Dressmann har du seks måneders bytterett.

–Dersom du har kvittering får du pengene igjen, hvis ikke får du bytte i andre varer, forteller innkjøps- og markedskoordinator Nina Ruud.


Platekompaniet



I musikkbutikken Platekompaniet er det ingen tidsfrist for når du må bytte gaven.

–Kunden får penger igjen dersom vi ikke kan skaffe tilsvarende vare. Selv om vi ikke har noen tidsfrist, så anbefales det å bytte inn gavene før ski byttes ut med sommersko, forteller butikksjef Øyvind Moen.

Elkjøp



Elektronikkjeden Elkjøp forsøker å slakke litt på kravene i julen.

–Vi krever ikke kvittering for å bytte varen, og vi praktiserer full returrett så lenge varen returneres innen 24. januar neste år, forteller kommunikasjonsrådgiver Christian Brekke.


Cubus



FOTO: Bjørnflaten, Thomas

Hos Cubus må gaver uten kvittering byttes ni dager etter nyttårsaften.

–For julegaver med kvittering gjelder 30 dagers bytterett. Ellers gjelder vanlige regler, som at etiketter må være på og forsegling må være hel, forteller kommunikasjonssjef Julie Bragli Eckhardt.

Tanum



FOTO: Yngve Knausgård

Hos Tanum får du tilgodelapp på den prisen produktet har ved byttetidspunktet.

–Vi bytter alle årets bøker kjøpt i bokhandel frem til 15. januar uten kvittering eller byttekort. Etter det må kvittering eller byttekort vises, sier markedsdirektør Lise Owren.





Glasmagasinet



FOTO: Hasselknippe, Olav

Har du fått gave fra Glasmagasinet er det viktig å ha med kvittering.

–Varer byttes innen 30 dager og den må være i Glasmagasinets sortiment, i feilfri stand, original emballasje og mot fremvist kvittering eller byttelapp, sier Anne Aanensen Karlsen, markedssjef i Glasmagasinet.

XXL



FOTO: Snare, Knut

Hos sportskjeden XXL må du huske kvittering.

–Vi har utvidet bytteretten fra slutten av november, slik at julegaver kjøpt fra medio november kan byttes til og med 15. januar, med byttelapp eller kvittering, sier Anders Fjeld i XXL.







G-sport



–Vi har en «100 prosent fornøyd garanti» som gjør at kunden kan bruke varen i 14 dager og likevel bytte om man ikke liker produktet. Men denne garantien gjelder kun 14 dager fra varen ble kjøpt, forteller sportsbutikkens kundeservice.



H&M



–H&M har ti dagers bytterett mot kvittering. Kommer du før, kan varen byttes mot penger, og kommer du senere kan gaven med kvittering byttes mot gavekort eller mot en annen vare, forteller kommunikasjonssjef Vibeke Holann.





IKEA



–Så lenge du har med kvittering og varene ligger i originalemballasje, får du pengene tilbake eller gavekort på tilsvarende verdi. Det er heller ingen tidsfrist, forteller informasjonskonsulent Ida Mjelde.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 5,98
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
-0,00 7,53
 
GBP
-0,01 9,39
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +1,03 107,86

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger