-
Rikshospitalet, Aker Sykehus og Ullevål er berørt av streiken.FOTO: KOMBO/SCANPIX
Streik også på sykehusene
950 ansatte ved ni sykehus rundt om i landet tas ut fra i morgen.
AV: carl alfred dahl , karianne steinsland
Aftenpostens økonomiredaktør Ola Storeng: - Kan gå mot langvarig streik
Det melder partene på sine nettsider.
Det er arbeidstakerorganisasjonen Unio som forhandler på vegne av sykepleiere, pedagoger, fysioterapeuter, ergoterapeuter, forskere og flere andre yrkesgrupper knyttet til landets helseforetak.
- Det å streike i helsevesenet vil alltid gå ut over tredjepart, pasientene. Vi har valgt å skjerme områdene øyeblikkelig hjelp, syke barn, kreftpasienter og psykiatrien for på den måten ikke ramme de mest sårbare gruppene, opplyser Lisbeth Normann, forhandlingsleder for Unio i en pressemelding.
Spekter er arbeidsgiverorganisasjonen Unio forhandler med.
- For oss har det vært viktig å få til et ansvarlig lønnsoppgjør ved norske sykehus som er tilpasset den økonomiske situasjonen. Unios lønnskrav i forhandlingene har vært alt annet enn ansvarlig og langt over rammen fra frontfaget, sier Anne-Kari Bratten - viseadministrerende direktør i Spekter i en pressemelding.
Stor oversikt over kommunestreiken: Her blir det streik
For Spekter har det vært et klart mål i dette oppgjøret å finne rom for å prioritere blant sykepleierne, heter det.
- Det er med skuffelse og undring jeg registrer at Unio ikke har vist vilje til å se på alternative muligheter sammen med oss i Spekter. Vi har hele veien vært konstruktive og vist vilje til å finne frem til løsninger, sier Bratten.
Her er listen over hvilke sykehus som rammes:
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,01 | 5,98 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
-0,00 | 7,53 |
|
|
-0,01 | 9,39 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +1,09 | 107,92 |


Kommentarer