Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Olaug Svarva.

    FOTO: JON-ARE BERG-JACOBSEN

Tapte 4 milliarder pensjonskroner i fjor

Men Folketrygdfondet klarte seg godt gjennom finanskrisen totalt sett.

Les også: – Vi må gjøre som vi sier

2009 var ikke noe godt år for Folketrygdfondet, som forvalter Statens pensjonsfond Norge (SPN). Mens referanseindeksen Oslo Børs steg 64,78 prosent i 2009, klarte SPNs norske aksjer bare en avkastning på 58,98 prosent, en avkastning som var på -5,80 prosent. SPNs norske aksjer hadde ved utgangen av 2009 en markedsverdi på 63,7 milliarder kroner. Hadde fondet gjort det like godt som børsen i 2009, ville fondets verdi ved utgangen av året vært 67,6 milliarder kroner.

Folketrygdfondet har altså «forvaltet bort» nesten 4 milliarder kroner i det norske aksjemarkedet i 2009.

– Hva gjorde dere galt?

– Det ble en sterkere og raskere oppgang i markedet enn det vi hadde ventet i fjor, og vår portefølje gikk ikke like sterkt som aksjemarkedet. Men det er viktig å se 2008 og 2009 i sammenheng; da har vi en årlig meravkastning på 2,9 prosentpoeng, sier Olaug Svarva, administrerende direktør i Folketrygdfondet.

– Erfaringsmessig henger vi etter markedet når det går veldig sterkt på kort tid, forteller hun.

– Hva er årsaken til dette?

– Vi har en investeringsfilosofi som er noe mer konservativ, og det har vi tjent på over tid. Vi er en stor aktør i et lite marked, vi eier 4,4 prosent av verdiene på børsen. Derfor må vi se etter de lange trendene, sier Svarva.

Mens aksjeavkastningen var dårligere enn referansen, hadde SPNs renteportefølje en meravkastning på 2,1 prosent i 2009. Sett under ett ble SPNs avkastning dermed bare -2,2 prosent svakere enn referanseporteføljen i 2009.

Ved utgangen av 2009 var verdien av SPN 117 milliarder kroner.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 5,98
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
-0,00 7,53
 
GBP
-0,01 9,39
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +1,14 107,97

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger