Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Vi vil bli lenger i jobben

I 2001 sa halvparten av oss at vi ville si opp jobben etter fire år. Nå er andelen sunket til en tredel.

Det viser Manpowers jobbskifteundersøkelse, som ble lagt frem i dag. Slik er tallene:

2001: 46 prosent av de spurte sa de ville bli i jobben i mindre enn fire år. Kun 22 prosent sier at de vil beholde stillingen i mer enn 10 år.

2005: Andelen som ville si opp jobben innen fire år har sunket til 31 prosent. Samtidig har andelen som vil bli i jobben i mer enn 10 år steget til 39 prosent.

Stabilt

Utviklingen går altså i retning av mer stabilitet på arbeidsmarkedet. Usikkerheten som rådet på jobbmarkedet i 2001 - i kjølvannet av dotcomkrakket - førte til mer rastløse arbeidstakere.

Ifølge Opinion, som har gjennomført undersøkelsen, vil denne gruppen være i nåværende stilling i fire år eller mindre:

  • Mann
  • Under 30 år
  • Lav husstandsinntekt
  • Høy utdanning

De unge vil ikke overraskende bytte jobb oftest. Utdanning fører til flere jobbskifter. Det samme gjelder lav husstandsinntekt, men det skyldes at denne gruppen domineres av unge, single mennesker.

Andelen som vil beholde jobben i fem til ni år har holdt seg noenlunde konstant. Både i 2001 og 2005 gjelder det 17 prosent av de spurte.

Annenhver har skiftet jobb de siste fem årene - se hvor mye lønnen øker når du bytter

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

  • Streiken i staten trappes opp

    Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.

Relaterte bilder

Vi vil beholde jobben lenger. FOTO: Sigurdsøn, Bjørn

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 5,98
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
-0,00 7,53
 
GBP
+0,00 9,40
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +1,21 108,04

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger