-
LO-leder Roar Flåthen forbereder seg på tarifforhandlinger. FOTO: BJØRN FROSTADFOTO: Frostad, Bjørn
Vil kjempe for likelønn
LO-leder Roar Flåthen mener kvinnelige sosionomer og barnevernsarbeidere har de beste argumentene i årets lønnskamp.
AV: carl alfred dahl
LOs representantskap vedtar tirsdag hovedlinjene for årets tariffoppgjør.
Likelønn og industriarbeidsplasser blir trolig sentrale punkter.
LO-leder Roar Flåthen presiserer at det finnes lønnsforskjeller mellom kvinner og menn både blant høyt- og lavtlønnede, men at LO blir nødt til å prioritere hvilke grupper de vil kjempe mest for.
Han trekker frem blant annet kvinnelige sosionomer og barnevernsarbeidere som grupper med spesielt gode argumenter i årets lønnsforhandlinger.
Men Flåthen avviser bruken av likelønnspott for å utjevne forskjellene.
Han tror heller ikke likelønnskampen vil være over etter årets oppgjør.
- Hvis vi virkelig vil gjøre noe med likelønn, mer enn det vi allerede har gjort, kan det nok hende dette må stå på dagsorden i flere oppgjør, sier Flåthen.
Du kan følge LO-møtet på lo.no.
Må prioritere
I tillegg nevner Flåthen ufrivillig deltidsarbeid og lave stillingsbrøker som en del av likelønnskampen.
Flåthen tar også til orde for å styrke minstelønnssatsene, og mener disse ordningene har mye av æren for de relativt lave lønnsforskjellene i Norge.
- Vi vil sikre kjøpekraften til alle. Det betyr at det er god sjanse for at alle får økt kjøpekraft. Men det handler om å prioritere, gjentar Flåthen.
Flåthen advarer mot et oppgjør som setter arbeidsplassene i en sterkt presset industri i fare. Han mener vi må forberede oss på en periode med økt ledighet, også her i Norge.
LO-sekretariatet går inn for forbundsvise tarifforhandlinger. De vil i så fall starte i midten av mars.
Aftenposten.no kommer tilbake med mer fra LO-møtet i løpet av dagen.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Streiken i staten trappes opp
Både LO stat og YS stat varsler opptrapping av streiken fra onsdag over pinse. Det blir full stans i all lostjeneste og tomme celler i Arendal fengsel, avdeling Evje.
25 mai 2012 14:16
Mest lest økonomi
Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser
De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.
Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera
Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,01 | 5,98 |
|
|
-0,00 | 0,84 |
|
|
+0,00 | 7,53 |
|
|
+0,00 | 9,40 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,09% | 392,17 |
|
|
-0,61% | 12 454,83 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +1,05 | 107,88 |

