Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
-
Men NHOs direktør for arbeidslivspolitikk, Svein Oppegaard, mener arbeidsmoralen er relevant for sykefraværet.FOTO: MONTASJE: SCANPIX OG SKJERMDUMP
NHO mener arbeidsmoral kan påvirke sykefraværet
48 prosent mener den har blitt dårligere.
AV: gro strømsheim
En undersøkelse Aftenposten publiserte fredag viser at 48 prosent av nordmenn mener arbeidsmoralen har blitt dårligere de siste ti årene. 41 prosent mener den er omtrent den samme som før. LO mener folks oppfatning er preget av medienes fokus.
- Jeg kan ikke se hvor de som eventuelt har gått dårligere arbeidsmoral finnes, skriver Roar Flåthen i en epost.
Statssekretær Jan-Erik Støstad mener debatten om arbeidsmoral er en avsporing.
Men NHOs direktør for arbeidslivspolitikk, Svein Oppegaard, mener arbeidsmoralen er relevant for sykefraværet.
- Sandman-utvalget påpekte i 2000 at arbeidsmoral er én av flere faktorer som påvirker sykefraværet, sier Oppegaard til Aftenposten.no.
Han tror svarene i undersøkelsen har rot i virkeligheten.
Vil ikke avvise
- NHO vil ikke avvise at det er slik som undersøkelsen viser, at arbeidsmoralen har blitt dårligere.
Oppegaard vil ikke komme med ytterligere kommentarer. Han viser til forhandlingene som begynner torsdag 21. januar.
Regjeringen, LO og NHO skal da diskutere den såkalte IA-avtalen (inkluderende arbeidsliv) og forsøke å finne ut hvordan man kan få redusert sykefraværet i Norge.
Oppegaard mener det er mye bra i IA-avtalen og ser flere eksempler på at bedrifter som er med i den, lykkes i å redusere sykefraværet.
- Men det krever at vi bruker de virkemidlene som ligger i avtalen, sa han på et seminar tidligere denne uken .
Han mener også at det må bli mer attraktivt for bedrifter å delta i IA-avtalen.
Interessert i næringslivsnyheter? Sjekk våre nye økonominettsider ap.no/okonomi.
Ledige Stillinger
Siste fra seksjon
-
Sprengjobber for å redde oljeplattform
Skandaleplattformen Yme i Nordsjøen kan være ubrukelig. Konstruksjonsfeil kan bety at 12 milliarder kroner går tapt, skriver Teknisk Ukeblad.
13 februar 2012 09:48
Jobbsøk
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, børser og olje
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,01 | 5,72 |
|
|
-0,00 | 0,86 |
|
|
-0,00 | 7,58 |
|
|
+0,00 | 9,04 |
| Børs | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01% | 417,06 |
|
|
-0,69% | 12 801,23 |
| Olje | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjø | +0,95 | 117,70 |
