Bio-trøbbel for Tine \nog Q-meieriene"/> Bio-trøbbel for Tine og Q-meieriene" />
Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Både Tine og Q-Meieriene kan trenge en styrkedråpe før de går i tenkeboksen for å finne en løsning på navneproblemene.

Bio-trøbbel for Tine
og Q-meieriene

Tine og Q-Meieriene må trolig komme opp med nye navn på sine syrnede melkeprodukter.

Dermed kan det være slutt for merkenavnene Biola og BioQ. Mattilsynet har sendt brev til både Tine og Q-Meieriene, der de gjør oppmerksom på at et nytt regelverk ikke tillater bruk av «Bio» i andre matvarer enn økologiske varer.

Bakterienavn

– Navnet Biola henspiller på den dokumenterte biologiske effekten av de probiotiske bakteriene som er tilsatt, skriver Tine i sitt svar til Tilsynet.

Produktet har vært på det norske markedet i 14 år, og Tine har brukt store ressurser på å bygge merkenavnet. Etter det Aftenposten kjenner til, verdsettes varemerket Biola til drøye 100 millioner kroner.

Det syrnede melkeproduktet selger for nær 440 millioner kroner årlig.

– Hvorvidt en matvare har en biologisk effekt eller ikke, har ingen sammenheng med om produktet er fremstilt på en økologisk måte, skriver Tine.

Villedende

Det er den økologiske kontroll- og godkjenningsordningen Debio som har gjort Mattilsynet oppmerksom på regelendringen fra EU, som også vil få konsekvenser for norske produkter. Debio mener at bruken av «Bio» i navnet villeder kunden til å tro at produktet er økologisk. Meieriene kan imidlertid fortsette å bruke merkevarene sine dersom de skriver at produktet ikke er økologisk med like store bokstaver som varemerket.

Mattilsynet er enig med Debio i at ordet «Bio» er det samme som «Øko», det vil si økologisk, for svært mange brukere. Dette kan villede kjøpere til å tro at de kjøper et økologisk produkt når de kjøper de syrnede meierivarene.

–«Bio» kan på fransk, italiensk, hollandsk, portugisisk og til en viss grad på gresk settes i forbindelse med en økologisk produksjonsmetode, skriver Mattilsynet i sitt varsel.

Forstår ikke

– Vi ber om at man tar hensyn til at ordet biologisk på norsk betyr noe annet og mer enn økologisk gjør, skriver Q-Meieriene i sitt svar til Mattilsynet. De forstår hverken at merkenavnet skal gi forbrukerne feil assosiasjoner eller at det er i strid med regelverket som nå innføres.

Regelverket skal implementeres i hele EU. Dermed sammenligner Q-Meieriene seg nå med for eksempel Danmark. Her er ikke «biologisk» tatt med som et forbudt ord for ikke-økologiske varer.

– Det er nesten så vi håper at vi rekker å bruke opp de kartongene vi har før 1. mai, sier administrerende direktør Bent Myrdahl med galgenhumor.

For dem så vel som for Tine handler dette om mye mer enn kartonger. De har bygget merkevaren rundt navnet. Dette produktet, sammen med nylanseringen Skyr, sto nemlig for det meste av Q-Meierienes vekst på 100 millioner kroner i fjor.

– Vi vil sannsynligvis ikke forsøke å vinne dette slaget. Der er vi for små til. Vi får gå i tenkeboksen og se om vi kan løse floken på en smart måte. Vi kan jo ikke gi opp, sier Myrdahl.

Usikre

Tine presiserer at det ikke er fattet endelig vedtak i saken, og at de derfor foreløpig ikke har vurdert hva et endelig vedtak vil bety for dem.

Q-Meieriene fikk frist til lørdag 20. februar for å gi opplysninger som kan endre grunnlaget for vedtaket.

Kommentarer

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

Probiotiske melkesyrebakterier har vært tilsatt i melkeprodukter her i landet siden 1995. «Probiotisk» er gresk og betyr «for livet». Melkesyrebakteriene finnes naturlig i tarmene, men en ekstra dose skal ifølge produsenten virke gunstig på fordøyelsen og immunforsvaret. Biola-serien omfatter syrnet lettmelk, ulike typer yoghurt og en solbærdrikk. BioQ-serien omfatter syrnet melk og yoghurt.
Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,01 5,76
 
SEK
-0,00 0,86
 
EUR
-0,03 7,60
 
GBP
-0,01 9,07
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,23% 417,02
 
Dow Jones
-0,90% 12 773,30
Olje +/- Siste
Nordsjø -1,36 117,23

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger

Ukens bolig

Alle annonser