Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Steve Jobs leverer knalltall til Apple-aksjonærene. FOTO: REUTERS/Robert Galbraith

    FOTO: ROBERT GALBRAITH

Apple-overskudd på 20 milliarder kroner

Apple tjener penger som aldri før. Tirsdag la selskapet fram kvartalsresultat som viste et overskudd på 20 milliarder kroner.

Les også:

I tilsvarende kvartal i fjor fikk det California-baserte selskapet et overskudd på 11 milliarder kroner.

Omsetningen steg fra 61 milliarder kroner i andre kvartal i fjor til 98 milliarder kroner i samme kvartal i år. Det utgjør en oppgang på 61 prosent.

Særlig er det salget av mobiltelefonen iPhone som peker seg ut, men selskapet opplever vekst i salget av nesten alle sine produkter. Kun saget av musikkspilleren iPod går ned. Det ble solgt 9,41 millioner iPoder i andre kvartal i fjor, 9 prosent færre enn i samme kvartal i fjor.

Selger mer

Det fallende salget av musikkspillerne oppveies med økt salg av mobiltelefoner som har musikkspiller innebygd. Lanseringen av iPhone 4 nylig var smidig nok til at Apple kan registrere en salgsvekst for mobiltelefonene på 64 prosent fra andre kvartal i fjor til samme kvartal i år. Det ble solgt 8,4 millioner mobiltelefoner i andre kvartal i år. Mye tyder dermed på at det omtalte antenneproblemet med iPhone ikke har påvirket salgstallene.

Surfebrettet iPad som ble introdusert i løpet av andre kvartal har solgt i 3,27 millioner eksemplarer hittil. Forbrukerne har ikke glemt at Apple også lager datamaskiner. Apple solgte i andre kvartal 3,47 millioner Mac-maskiner, en oppgang på 33 prosent fra andre kvartal i fjor.

Bedre enn ventet

Resultatet viser at Apple tjente 3,51 dollar per aksje i andre kvartal i år, opp fra 2,01 dollar per aksje i samme kvartal i fjor. Analytikere som nyhetsbyrået Reuters har snakket med, ventet seg 3,11 dollar per aksje, og det overraskende gode resultatet gjenspeilte seg tirsdag kveld på aksjemarkedet. Apple-aksjen var opp 2,6 prosent til 251,89 dollar på Nasdaq-indeksen i New York, og steg ytterligere til 259 dollar på etterhandel.

– Det var et fenomenalt kvartal som fullstendig overgikk våre forventninger, inkludert den mest suksessfulle lanseringen av et produkt i Apples historie med iPhone 4. Salget av iPad har tatt av, flere folk enn noen gang før kjøper Mac-maskiner, og vi har fortsatt flotte nye produkter som blir lansert senere i år, sier Apple-sjef Steve Jobs i en pressemelding.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,00 7,53
 
GBP
+0,00 9,40
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,75 107,58

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger