• Her er Prins Alwaleed avbildet sammen med kona Prinsesse Amira under et besøk i Somalia.

    FOTO: FOTO: FARAH ABDI WARSAMEH/AP/SCANPIX

  • Her har Prins Alwaleed tatt en titt på Airbus A380 under en flymesse i Dubai i 2007. Samtidig ble det avslørt at Prinsen var den hemmelige kjøperen av en privatjetutgave av gigantflyet.

    FOTO: FOTO: AZIZ SHAH/REUTERS/SCANPIX

Arabisk prins blir Twitter-eier

Fra før eier Prins Alwaleed Eurodisney i Paris og «Det flyvende palasset».

Han er nevøen til Kong Abdullah av Saudi-Arabia. Ifølge magasinet Forbes er 56-åringe Prins Alwaleed Bin Talal Alsaud god for 19,6 milliarder dollar, og dermed verdens 26. rikeste.

Hans foreløpig siste, store investering er Twitter. Ifølge Washington Post kjøper han og selskapet aksjer i mikrobloggtjenesten for 300 millioner dollar, tilsvarende 1,8 milliarder kroner.

Det er ikke kjent hvor stor del av Twitter prinsen nå kontrollerer.

Større fly enn Obama

Fra før eier han og hans investeringsselskap Kingdom Holding, deler av Disney-parken utenfor Paris, Plaza Hotel i New York og Savoy Hotel i London, i tillegg til hotellkjeden Four Seasons. Det har også gått rykter om at han skal kjøpe den engelske fotballklubben Everton.

Han var også den første kjøperen av en privatflyutgave av verdens største passasjerfly, Airbus A380. Den europeiske flyfabrikkanten kalte flyet bare for «Det flyvende palasset». Ombord i flyet har Alwaleed 49 prosent mer gulvplass enn Barack Obama har ombord i Boeing VC-25.

Les også:

Kommentarer

Kommentarfeltet støtter ikke IE8. Vennligst oppgrader eller bruk en annnen nettleser.
Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra seksjon

Mest lest økonomi

Maria avslørte boligsvindel i siste øyeblikk

- Oi! Dette blir jeg skremt av, sier sjefen på Rubrikk.no. når han ser metoden.

FN mener Indonesia ikke har kontroll over hugging av regnskog

SUMATRA/JAKARTA (Aftenposten): FN mener Indonesia ikke har kontroll over huggingen av regnskogen, som Norge betaler for å verne.

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, indekser og råvarer

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,04 5,87
 
SEK
+0,00 0,88
 
EUR
+0,01 7,52
 
GBP
+0,00 8,90
Indekser +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,15% 489,27
 
Dow Jones
+0,42% 15 298,55
Råvarer +/- Siste
Nordsjøolje +0,39 104,17

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester