Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Belgia, Frankrike og Luxembourg reddet mandag Dexia fra kollaps, og banken blir nå splittet opp. FOTO: THIERRY ROGE/REUTERS

    FOTO: THIERRY ROGE

Dexia splittes opp etter friskmelding

Den kriserammede storbanken Dexia måtte reddes tre måneder etter at den besto de såkalte stresstestene om europeiske bankers helsetilstand.

Belgia, Frankrike og Luxembourg reddet mandag Dexia fra kollaps, og banken blir nå splittet opp. Men Dexia-krisen har tydeliggjort svakhetene ved de såkalte stresstestene for den europeiske banksektoren.

– Denne historien har vi jo hørt før. De samme skjedde da irske banker i fjor gikk over ende noen måneder etter å ha passert stresstestene, sier Philip Whyte ved Centre for European Reform i London til NTB.

Han mener problemet er at testene som ble gjort i sommer, ikke tok med muligheten for at bankene trenger ny kapital, og heller ikke risikoen for at Hellas går konkurs.

Politisk press

– European Bank Authorithy, som sto for stresstestene, var under politisk press om ikke å gjøre dem vanskeligere. Årets tester var bedre enn i fjor, men fortsatt ikke gode nok, sier Whyte.

Sjefanalytiker Erik Bruce i Nordea Markets er enig i at hovedårsaken til at Dexia passerte i sommer, men nå må reddes, trolig er at man ikke «stresstestet» for statsgjelden til bankene.

Ifølge Bruce kan også andre banker som i sommer besto testen, være i fare.

– Mange banker har problemer med å hente inn nye penger. De har mistet tillit i markedene og en av grunnene er at de sitter på så mye statsgjeld, sier Bruce til NTB.

Erkjennelse

Ifølge Philip Whyte har de politiske lederne i eurosonen nå erkjent at banksektoren trenger hjelp. Men diskusjonen om hvem som skal ta regningen pågår. Et av spørsmålene er om finansieringen skal skje nasjonalt og via investorene, eller fra det midlertidige krisefondet (EFSF).

Tyskland argumenterer for det første, mens Frankrike ønsker bruk av EFSF. I helgen sa Merkel og Sarkozy at de er enige om et kompromiss, og at de vil kunngjøre en endelig avtale innen G20-toppmøtet i Cannes i begynnelsen av november. Det er en ambisiøs tidsplan, ifølge Whyte.

4 milliarder

Den belgiske staten har tilbudt seg å overta Dexias belgiske virksomhet for 4 milliarder euro.

Statsminister Yves Leterme sier han håper nasjonaliseringen vil sikre virksomheten i Belgia, der Dexia er landets største bank.

Hensikten med nasjonaliseringen er ifølge Leterme å sikre den belgiske delen av bankens virksomhet og løsrive denne fra «enhver risiko som skyldes miljøet innen morselskapet Dexia SA».

– Med denne avtalen ønsker den belgiske regjering å sikre videre drift, ikke å kontrollere banken på ubestemt tid, sier finansminister Didier Reynders.

Splittes opp

Dexia har rundt 6.000 ansatte og 4 millioner kunder i Belgia, og Leterme forsikrer kundene om at sparepengene ikke er tapt. Likevel var det mange Dexia-kunder som tok ut store beløp fra banken mandag.

Dexia er den første banken som blir offer for gjeldskrisen i eurosonen. Mandag ble det klart at investorer fra Qatars kongefamilie kjøper Dexias gren i Luxembourg.

Den franske delen av storbanken vil trolig fusjonere med det statlige franske investeringsfondet Caisse de Depots og postbanken Banque Postale. Flere av bankens datterselskaper, som Denizbank i Tyrkia, skal selges.

Ledige Stillinger

Siste fra seksjon

Mest lest økonomi

Julegaven ble til 13 millioner barnehageplasser

De første 40 årene har Ekofisk-feltet produsert olje for 1791 milliarder kroner. Dette tilsvarer rundt 13 millioner barnehageplasser.

Amerikanske medier: Facebook vurderer å kjøpe opp Opera

Den norske IT-suksessen Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
+0,00 5,99
 
SEK
-0,00 0,84
 
EUR
+0,00 7,54
 
GBP
+0,01 9,40
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,61% 12 454,83
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,76 107,59

På forsiden akkurat nå

Hovedindeks

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger