Mest delt
- Det er vanskelig å være etnisk norsk her
Er du en ekte Frp-velger?
Regjeringen er klart rasistisk, ikke sant?
Carma stoppet toget
-
Tusenvis demonstrerte mot myndighetenes kutt i helse- og studietilbud søndag. Her fra Madrid.FOTO: AP Photo/Daniel Ochoa de Olza
-
Demonstrasjoner i Bilbao søndag 29. april.FOTO: REUTERS/Vincent West
-
Fra Bilbao-demonstrasjonene.FOTO: REUTERS/Vincent West
-
På bannerne står det «Så de vil ikke fullføre noenting» og «La oss forsvare våre rettigheter».FOTO: REUTERS/Vincent West
Røde faner mot eurokrisen
Fagbevegelsen i Europa bruker 1. mai til å protestere mot sparepolitikken i gjeldstyngede euroland.
AV: roar østgårdsgjelten
Nedgangstider og voksende arbeidsledighet i eurolandene mobiliserer de fagorganiserte og arbeidsløse.
I Spania begynte protestaksjonene allerede i helgen. Tusenvis av demonstranter strømmet ut i gatene i 55 byer.
De fulgte oppfordringen fra de største fagorganisasjonene i landet om å markere sin misnøye med sparepolitikken til den nye konservative regjeringen i landet.
Nedgangstider
Nye tall som ble lagt frem mandag formiddag bekrefter at Spania er inne i økonomiske nedgangstider, det økonomene kaller en resesjon.
Resesjon defineres som fall i samlet produksjon (bruttonasjonalproduktet) i to eller flere måneder på rad. Resesjon er en litt mildere og kortere variant av en økonomisk depresjon som er en langvarig økonomisk nedgangsperiode.
Nedgangen i spansk økonomi var på 0,3 prosent i første kvartal, like mye som fallet i siste kvartal i fjor, ifølge landets statistiske sentralbyrå.
Dette er den andre økonomiske nedgangsperioden som rammer landet siden den globale finanskrisen i 2008-09 som sendte verdensøkonomi ut i den verste krisen siden annen verdenskrig.
Spania er særlig hardt rammet av voksende arbeidsløshet. Den var på 24,4 prosent i første kvartal. Det er den høyeste ledigheten som er registrert i landet på 18 år.
Regjeringen presses
Statsminister Mariano Rajoys regjering har varslet nye innstramningstiltak.
Regjeringen forsøker å hindre at Spania blir det neste eurolandet som må søke EU og Det internasjonale pengefondet (IMF) om krisehjelp, slik Hellas, Portugal og Irland allerede har fått.
FOTO: ANDREA COMAS
Den spanske regjeringen er utsatt for sterkt press fra de andre eurolandene om å foreta flere nedskjæringer i offentlige budsjetter og løse de særskilte problemene med bankvesenet som er lastet med «tapsbomber» etter eiendomskrakket i landet før finanskrisen.
Rentene stiger
Usikkerheten om spansk økonomi førte til at rentene på spanske statslån steg. Renten på tiårige statsobligasjoner lå mandag formiddag på rundt 5,85 prosent.
I forrige uke var den tiårige renten på over 6 prosent, et nivå som finansanalytikere mener landet ikke har økonomisk tåleevne til å bære over lengre tid.
Les også:
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
EU-lederne ett skritt lenger i skattejakt
7.500 milliarder kroner i tapte skatteinntekter svir. EU-lederne prøver å tette smutthullene og åpne informasjonsstrømmen.
22 mai 2013 20:02
Mest lest økonomi
Moods bak Norwegians nye flyuniformer
Håper på PR-effekt i utlandet.
IMF liker økt skatt på bolig og olje
Både økt oljeskatt og økt skatt på eiendom er skritt i rett retning for å styrke den norske fastlandsøkonomien, mener IMF.
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, indekser og råvarer
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 5,84 |
|
|
+0,00 | 0,88 |
|
|
+0,00 | 7,54 |
|
|
+0,02 | 8,83 |
| Indekser | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,21% | 487,15 |
|
|
-0,13% | 15 270,66 |
| Råvarer | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjøolje | -0,23 | 102,21 |