Mest delt
- Hvorfor forteller ikke mediene hva en ikke-vestlig innvandrer koster?
Gatekunstbydelen
Sov i Sofienbergparken i protest mot overnattingsforbud
Advarer mot terror fra Groruddalen
-
21. februar 2008 signerte Christophe De Margeie fra Total, Alexei Miller fra Gazprom og Helge Lund fra Statoil avtalen om å danne Shtokman Development AG, for å utvikle det enorme gassfeltet Shtokman.FOTO: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/SCANPIX/AP
Usikker fremtid for Shtokman
Store endringer i gassmarkedet. Styremøte i Gazprom i dag.
AV: camilla bjørheim , arnt even bøe , kolbjørn andreassen , ina gundersen
Stavanger Aftenblad skriver i dag at utbyggingen av det gigantiske gassfeltet Shtokman kan stanse opp, etter at markedet for gass på kort tid har blitt snudd opp ned.
Etter det avisen får opplyst er det styremøte i Shtokman Development AG (AS) fredag 5. februar. Der blir alle avgjørelser om prosjektet fattet. I dag sitter Gazprom med 51 prosent, Total med 25 og Statoil med 24.
Og allerede torsdag skal Shtokmans fremtid diskuteres på et styremøte i Gazprom, får Aftenbladet opplyst av kilder.
Stemmer dette, må også partnerne Statoil og franske Total ta standpunkt til saken før styremøtet i lisensen 5. februar.
Kan bli ytterligere utsatt
Sjefteknolog for Gazproms offshoreprosjekter, Vladimir Dimitrov, holdt onsdag et innlegg under en større norsk-russisk offshorekonferanse i Tromsø, i regi av det norske eksportorganet Intsok.
Han sier ifølge Bloomberg News at en investeringsbeslutning rundt utviklingen av feltet kan bli utsatt.
Dermed går det mot at investeringsbeslutningen i Shtokman blir utsatt ennå lenger enn det som ble sagt i Moskva før jul. Da uttalte Total-direktør Arnaud Breuillac at den først ville komme mot slutten av 2010.
- Vi har ikke noen kommentarer utover det han sa da, sier pressetalskvinne Phenelope Semavoine i Total til Aftenbladet.
Ifølge Jakub M. Godzimirski, russlandsekspert og seniorforsker ved Norsk Utenrikspolitisk Institutt (Nupi), kan alvoret i Shtokman-utsettelsen tolkes på mange forskjellige måter.
- Det er kanskje først og fremst en innrømmelse av at partnerne i Shtokman har vært altfor optimistiske med hensyn på hvor teknologisk utfordrende dette prosjektet er. Det er også stor økonomisk usikkerhet knyttet til prosjektet, sier han.
Skifergassens inntog
Gassmarkedet er revolusjonert i løpet av kort tid. Skifergass har blitt en «game changer». Ny teknologi gjør at oljeselskapene nå plutselig har mulighet til å utvinne gass fra helt nye områder.
- Produksjonen av skifergass og redusert etterspørsel fra industrien har redusert gassprisene i USA kraftig. Da sier det seg selv at det blir mindre lønnsomt å bygge et så stort og komplisert prosjekt som Shtokman, sier analytiker John King i selskapet Eclipse Energy Group i Stavanger.
- Russerne har mye gass i felt på land på Yamal-halvøya som de kan bygge ut mye billigere i stedet. Shtokman er i stor grad beregnet på eksport via skip (LNG), men om prisene i USA blir liggende så lavt som i dag, vil lønnsomheten på Shtokman trolig falle drastisk, sier King.
Han ser ikke noen dramatiske prishopp i markedet de nærmeste tre-fire årene. Han slår fast at også norsk gass indirekte merker prisfallet forårsaket av skifergassen.
Konsekvenser for Norge
- Det er ikke unaturlig om Shtokman og andre gassprosjekt nå vurderes på ny, i lys av den revolusjonerende utviklingen som skjer med skifergassen i USA, sier tidligere ressursdirektør i Oljedirektoratet, nå daglig leder av Petromanagement, Arild Nystad.
Han kjenner ikke konkret til hva som skjer eller ikke skjer med Shtokman, men sier at de mengdene skifergass som nå er på vei ut i markedet i USA, vil få konsekvenser for alle gassprosjekt.
- Også for Snøhvit og andre gassfelt på norsk sokkel?
- Selvfølgelig. Norsk gass selges i et internasjonalt marked, der prisene reguleres av tilbud og etterspørsel, sier Nystad.
Han legger til at utvinningen av skifergassen kommer som et resultat av avansert bore- og brønnteknologi med horisontale brønner.
Kommentarer
Flere bilder
Trykk på bildet for en større versjon. FOTO: ILLUSTRASJON: PER ERIK HELLE/STATOIL
Mest lest økonomi
Maria avslørte boligsvindel i siste øyeblikk
- Oi! Dette blir jeg skremt av, sier sjefen på Rubrikk.no. når han ser metoden.
Ryainairsjefen peker ut Skandiavia som vekstmarked
Ryanair hadde et overskudd på nær 4,3 milliarder norske kroner i fjor.
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, indekser og råvarer
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,01 | 5,84 |
|
|
+0,00 | 0,88 |
|
|
+0,00 | 7,52 |
|
|
-0,03 | 8,86 |
| Indekser | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,35% | 491,02 |
|
|
-0,09% | 15 335,28 |
| Råvarer | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjøolje | -0,53 | 104,27 |